10.09.2020 10:43

Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě bude levnější

Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě bude téměř o pětinu levnější. Ve veřejné soutěži zvítězil Metrostav s nabídkovou cenou 160,8 milionu korun, projektanti přitom původně náklady odhadli na 197 milionů. Poslední akcí před rekonstrukcí bude divadelní přehlídka Českolipský divadelní podzim letos v říjnu. Oprava by měla začít 1. listopadu a potrvá téměř dva roky, řekla dnes novinářům starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Nákladnou stavbu hradí město ze svého.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova má špatnou vzduchotechniku a statiku. O její rekonstrukci se ve městě diskutuje přes dvacet let. Radnice původně zvažovala výstavbu nové divadelní budovy, na projekt za 300 až 400 milionů korun se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se město vrátilo k myšlence budovu Jiráskova divadla zrekonstruovat.

„Do výběrového řízení se přihlásilo osm firem. Zakázku jsme vítězi přidělili už na konci července, se zveřejněním jsme ale čekali do doby, kdy uplyne lhůta pro podání námitek," řekl místostarosta Martin Brož (ANO). Námitky nikdo nepodal, proto město do konce září podepíše s Metrostavem smlouvu a po skončení divadelní přehlídky budovu vyklidí, aby byla před zahájením stavby prázdná. Součástí zakázky je podle Brože nejen samotná rekonstrukce a přístavby, ale také dodávka vybavení interiérů divadla a dodávka a montáž techniky včetně servisu.

Podobu rekonstrukce navrhl ateliér architekta Adama Rujbra. Historie budovy sahá až do období baroka a některé prvky jako trámové či klenuté stropy má rekonstrukce odhalit. Hlavní vchod se přesune do Panské ulice, současný vchod z Jiráskovy ulice bude sloužit jako služební. Úpravy čekají dvůr, Panskou a Jiráskovu ulici propojí pasáž, aby už nebylo nutné budovu obcházet. Vedle hlavního sálu budou v divadle i dva salonky a foyer s mobilním barem, který lze využít pro klubová divadelní představení a komorní koncerty. „Celý objekt bude bezbariérový," dodala starostka Volfová.

Jiráskovo divadlo v databázi Evropská divadelní architektura

Autor článku: ČTK: ivc, abz