21.07.2020 20:55

Rekonstrukce otáčivého hlediště v Českém Krumlově bude levnější

Rekonstrukce otáčivého hlediště Jihočeského divadla v zahradě českokrumlovského zámku bude stát přibližně deset milionů korun. Původně měly náklady na několikaměsíční opravu činit 24 milionů korun. Cena klesla proto, že není třeba měnit kovovou konstrukci hlediště. Novinářům to dnes řekl náměstek českobudějovického primátora Petr Holický (ANO).

„Průzkumné a projektové práce zjistily, že plátková koroze, která ohrožuje statiku točny, není v takovém rozsahu a v takové hloubce, aby bylo nutno měnit některé konstrukční prvky. Čili sanace bude spočívat v chemické preparaci konstrukcí," uvedl Holický.

Rekonstrukce otáčivého hlediště začala v červnu odstrojením sedadel. Součástí projektu obnovy je i oprava elektroinstalace. „Práce potrvají několik měsíců. Ale skončí tak, aby se v příštím roce Jihočeské divadlo mohlo v Českém Krumlově připravovat na novou sezonu," řekl Holický.

Jihočeské divadlo, což je příspěvková organizace Českých Budějovic, zrušilo letošní sezonu před otáčivým hledištěm kvůli nejasné situaci kolem koronaviru.

Nynější točna je v provozu od roku 1994, vyrobila ji firma Škoda Plzeň. Vejde se na ni 644 diváků, váží 650 tun, pohánějí ji čtyři elektromotory.

Točna v Českém Krumlově přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny všech tržeb, které byly loni dohromady 55 milionů Kč. V roce 2019 přijelo na otáčivé hlediště 58.863 diváků, tržby z prodeje vstupenek byly 43,3 milionu Kč. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.

Umístění otáčivého hlediště v zámecké zahradě kritizují delší dobu památkáři. V budoucnu má vzniknout nová točna a podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v zahradě zůstane. Jen by ale mohla být poblíž nynějšího hlediště, u části zahrady zvané broskvovna.

https://www.otacivehlediste.cz/

Autor článku: ČTK: Marek Bílek, kš