16.10.2019 12:58

Rekonstrukce Státní opery vrcholí

Budova Státní opery vstoupila do poslední fáze své generální rekonstrukce. Ministr kultury PhDr. Lubomír Zaorálek navštívil v úterý 15. 10. 2019 s ředitelem Národního divadla prof. MgA. Janem Burianem staveniště, za účasti předsedy představenstva HOCHTIEF CZ Ing. Tomáše Korandy.

Předání stavby Národnímu divadlu je naplánováno na 15. prosince 2019. Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020, po 3 letech rekonstrukce a přesně 132 let od jejího prvního otevření.

„Jsem rád, že se rekonstrukce jednoho z nejkrásnějších českých divadel po několika letech chýlí ke konci a že v den svých 132. narozenin opět přivítá diváky. Nejenom v Praze moderní divadelní a hudební prostory chybí, proto bych si přál, abychom Státní operu zrekonstruovanou těmi nejmodernějšími postupy, mohli považovat za jednu z prvních vlaštovek tolik potřebných změn,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Rekonstrukce Státní opery byla zahájena 13. března 2017. Největší problém způsobovaly ve staré budově rozvody – zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Jako nutná se ukázala rovněž sanace vlhkosti. Pozornost je věnována také hornímu a spodnímu jevišti. Nově navržený systém točny nabídne obrovskou variabilitu a scénické možnosti, kdy pomocí primárních a sekundárních stolů bude možné vytvářet různé varianty uspořádání jeviště. Státní opera bude tedy díky moderní točně mít mnohem větší scénografický potenciál. Samozřejmostí jsou restaurátorské práce na interiérové výzdobě hledištní části. Rekonstrukcí prochází i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy a fasáda historické budovy. V provozní budově dochází k renovaci kanceláří, zkušeben, baletního a sborového sálu. Divadlo také dostalo nové šatny umělců i sociální zázemí.

Od úterý 22. října 2019 bude v přízemí Provozní budovy B na náměstí Václava Havla pro veřejnost otevřena expozice „Rekonstrukce Státní opery“, která představí návštěvníkům milníky generální rekonstrukce. Na výstavních panelech i digitálních obrazovkách se budou moci seznámit s podrobnostmi složité stavby i jednotlivých restaurátorských prací. Část výstavy bude věnována nové oponě. Výstava bude zahájena tiskovou konferencí v úterý 22. října od 15:00. Umělecký ředitel Opery Per Boye Hansen představí program Zahajovacího koncertu a dalších doprovodných aktivit ke slavnostnímu znovuotevření Státní opery.

Nová opona pro Státní operu je připravena k instalaci.

Státní opera v rámci rozsáhlé rekonstrukce dostane novou oponu. V průběhu posledních dvou let na ní pracoval tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie DAMU. Opona vznikla v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, kterou návštěvníci viděli při otevření Státní opery (tehdy Nového německého divadla) v roce 1888. Za unikátním dílem se skrývá více než 1000 hodin pečlivé práce.

Originální opona Eduarda Veitha se záhadně ztratila v roce 1945. Nová opona nahradí oponu akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002. Během podzimu bude instalována do Státní opery.

Soubor Státní opery nedávno uvedl svou poslední premiéru Lolita mimo svou domovskou scénu, jako první premiéra na scéně Státní opery po jejím otevření bude v dubnu uveden Szymanowského Král Roger. Slavnostní otevření připadá na neděli 5. ledna 2020. Čeká nás velkolepý
operní galavečer, který provede nejslavnějšími kapitolami pozoruhodné historie Státní opery.

http://www.statnioperavrekonstrukci.cz/

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/