23.03.2007 00:00

Rekordní Pražské quadriennale bude pro děti dobrodružnou výpravou

Praha 23. března (ČTK) - Mezinárodní soutěžní výstava scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale (PQ), jejíž 11. ročník se uskuteční od 14. do 24. června v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti, bude mít počtem šedesáti zemí rekordní účast a návštěvníkům přinese řadu překvapení. A protože pořadatelé chtějí k divadlu a jeho podobám přitáhnout i nejmladší diváky, zaměřili se na ně speciálními scénografickými dílnami, výstavou kostýmů navržených a realizovaných dětmi a dobrodružnou hrou přímo v prostoru expozice.

Projekt PQ dětem se uskuteční potřetí. V roce 2003 se ho aktivně zúčastnilo 3500 dětí. "Letošní koncepce jim dá příležitost za několik hodin procestovat téměř celý svět a vidět jej očima špičkových scénografů," uvedli autoři projektu Martina a Jan Svobodovi a přirovnali připravenou hru ke světu Alenky v říši divů.

Děti se budou moci vybraných exponátů dotýkat a v mnohých případech budou jejich autory. Už nyní se mohou základní školy do programu zapojit. Žáci mají pod vedením svých učitelů stejný úkol jako profesionálové: vytvořit trojrozměrnou prezentaci, která by co nejautentičtěji vyjadřovala jejich vztah k České republice. Prezentace má předem danou formu - kabát. Školy obdržely stejný jeho střih, ovšem výběr materiálů, barev či doplňků je jen na dětech. Pracují ve skupinách, a tak by se každá třída mohla pochlubit několika kabáty. Děti se mohou zúčastnit i scénografické dílny. Z kostek stavebnice a hraček vytvoří maketu scény, ve které se malým technickým kouzlem samy následně ocitnou. Stejně jako při minulém ročníku budou hlasovat o nejzajímavější národní expozici.

Pražské qadriennale je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší akcí svého druhu, jedinečnou platformou k setkání divadelních kultur a umělců z celého světa. Mají příležitost k výměně zkušeností a možnost vyzkoušet si nové pracovní postupy v rámci workshopů. I letošní ročník nabídne sekci národních expozic, studentskou sekci Scenofest a sekci architektury a technologie.

Organizátoři z pražského Divadelního ústavu předpokládají příjezd 4000 zahraničních profesionálů a studentů. Už loni na podzim ohlásili, že účast bude počtem šesti desítek zemí rekordní. Výstava se v Praze koná od roku 1967 a letos oslaví 40 let od prvního ročníku. Na minulých vystavovali Tadeusz Kantor, David Borovskij, Ralph Koltai, Luciano Damiani, Ming Cho Lee, Achim Freyer a další přední scénografové. Desátého ročníku se zúčastnilo 50 zemí, hlavní cenu Zlatou trigu získala expozice Velké Británie. Akreditovalo se tehdy 3400 odborníků včetně tisícovky studentů a na výstavu zavítalo 20.000 návštěvníků.

Pražské quadriennale vyhlašuje a pořádá ministerstvo kultury a realizací pověřuje Divadelní ústav. Záštitu nad ním převzali prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK