08.11.2006 00:00

Restituenti neuspěli v letitém sporu o budovu Jihočeského divadla

České Budějovice 8. listopadu (ČTK) - Stát definitivně vyhrál letitý spor s restituenty o jednu z budov Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Soud prohlásil, že majetek v právním slova smyslu zanikl - objekt se stal součástí hlavní budovy divadla, kterou vlastní město. Píše o tom jihočeská příloha Mladé fronty Dnes.

Restituenti mají nárok na finanční náhradu od ministerstva financí, o kterou si požádali. Podle jejich advokátky Ivany Syrůčkové je ovšem její výše, 350.000 korun, směšná.

"Je vyměřena v cenách z roku 1990, protože ten spor se tak dlouho táhnul. Kdyby objekt prodali městu, dostali by třicetinásobek. Právní postoj především Krajského soudu v Budějovicích byl nesmírně tendenční ve prospěch divadla. Ti lidé jsou z toho rozčarováni a zklamáni," řekla listu Syrůčková.

Dodala, že nyní podali stížnost na porušení práva vlastnictví k Ústavnímu soudu a když jim nevyhoví, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

V objektu má divadlo zkušebnu, pokladnu a zázemí techniků. Teď by se mohlo začít i s úpravami hlediště a rozšířit orchestřiště. "Vznikly by i nové lóže a kapacita by vzrostla asi o 120 míst. V podkroví bychom rádi udělali studiovou scénu. Máme projekt ještě z dob ředitele Jana Mrzeny, na který budeme nyní shánět peníze," řekl listu ředitel divadla Jiří Šesták.

bin mol

Autor článku: ČTK