29.10.2007 00:00

Režisér Stanislav Moša získal prestižní ocenění v Mariboru

Každý rok probíhá ve Slovinsku festival nejlepších inscenací všech divadel z předchozí divadelní sezony. Na tento festival „Borštnikovy ceny“ v Mariboru byla vybrána i inscenace režiséra Stanislava Moši Kabaret Městského divadla v Lublani (Mestno gledališče ljubljansko), která získala Cenu za estetický průlom.

Dále mezi šesti oceněnými herci byli i dva z této inscenace Kabaretu, a to Uroš Smolej (za roli Kabaretiéra) a Jette Ostan Vejrup (za roli Fräulein Schneider).

Oficiální stanovisko festivalové poroty zní:

Cena za estetický průlom

Městské divadlo v Lublani za představení Kabaret v režii Stanislava Moši – jednomyslně

V přesně vyžadovaných rámcích muzikálu si režisér Stanislav Moša důkladně zredukovanými prostředky odvážně pohrál s přísně ustálenou formou. Tím jak relativizoval některé ze základních požadavků tohoto žánru, ukázal, že jevištní divadelní představení není nutné stavět s vnějšími prostředky, s kouzelnou atmosférou a rozkošnými efekty, ale že pro skutečné, vzrušující a angažované divadlo mají podstatný význam promyšlená práce s herci a ochota režiséra, aby vždy znovu problematizoval klíčové otázky vlastní doby, ale i jeho schopnost zkoumat existující hranice žánru.

Takové režisérské zpracování, které realizoval vynikající herecko-taneční ansámbl, dokázal, že Městské divadlo v Lublani udělalo smělý krok v repertoárové politice a že s takovým zpracováním muzikálu dosáhlo relevantního estetického průlomu v rámcích slovinské divadelní praxe.

Zdroj: polackova@mdb.cz

Autor článku: Informace z divadel