17.07.2020 09:44

RockOpera Praha připravuje premiéru inscenace Trója

Divadlo RockOpera Praha zahájí letošní podzimní sezónu 1. září premiérou rockové opery Milana Steigerwalda a Pavly Forest Trója. Původní premiéra se měla konat v polovině března, ale kvůli vládním opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru byla přeložena. Diváci uvidí v roli bohyně lovu Artemidy operní hvězdu Evu Urbanovou. ČTK o tom za tvůrce informovala Zdena Selingerová.

„Muzika z Tróji mě nadchla. Už se nemůžu dočkat, až si ji naživo zazpívám při premiéře v RockOpeře. Doufám, že už to žádný virus nezhatí," uvedla Urbanová. Další představení se uskuteční 2. září v původně plánovaném obsazení. Urbanovou uvidí návštěvníci i v představení 13. září.

Podobně jako v případě jiných představení RockOpery Praha se v jedné z hlavních rolí objeví Kamil Střihavka, který ztvární krále Agamemnóna. Obsazení dále nabídne frontmana metalové kapely Arakain Jana Toužimského coby Achilla, Danielu Gildenlöw Langrovou jako Helenu, Jana Tláskala v roli jejího milence Parida nebo Pavlu Forest jako věštkyni Kassandru. V davových scénách vypomohou členové Rockové akademie vzniklé při divadle RockOpera.

Trója naváže na Steigerwaldovy rockové opery 7 proti Thébám, Oidipus Tyranus a Antigona. Také Tróju doprovodí živá kapela. „Je to v podstavě koncert s příběhem," charakterizuje Steigerwald představení RockOpery.

Pražské divadlo RockOpera, které sídlí v areálu holešovické tržnice, uvádí autorské inscenace, v nichž se klasická témata zasazují do nových prostředí nebo kombinují klasiku s rockem a metalem. Před časem například uvedla rockovou operu Anna Karenina, přičemž z prostředí carského Ruska ji autoři přesunuli do světa motorkářů.

RockOpera vznikla na místě předchozího muzikálového divadla. Má hlediště s 800 místy. Premiéra rockové opery Oidipus Tyranus se zde uskutečnila v dubnu 2010 v divadle Milénium, které se později přejmenovalo na Metropolitní divadlo. V současné době nese jméno RockOpera Praha.

https://www.rockopera.cz/

Autor článku: ČTK: jir, jw

RockOpera Praha připravuje premiéru inscenace Trója

Inscenace

20.01.2021

Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek ve výlohách v centru Prahy. Upozorní tak na zavřené obchody i kulturu

Jak v době koronavirových omezení hrát v ulicích pro veřejnost „do klobouku”? Jak netradičně upozornit na zavřené obchody, bary a kavárny? Soubor Cirk La Putyka v rámci iniciativy #kulturunezastavis přichází s akcí Oživené výlohy, v rámci které ve výlohách vybraných podniků v centru Prahy vystoupí ve čtvrtek 21. ledna od 17 hodin herci, akrobati i hudebníci spjatí s tímto souborem nového cirkusu.

19.01.2021

Naivní divadlo se vrací k pravidelným online představením pro veřejnost

Do nového roku 2021 vstoupilo Naivní divadlo Liberec s plným nasazením. Ačkoli epidemická situace nedovoluje kulturním organizacím běžný provoz a hlediště divadel nadále zejí prázdnotou, liberečtí loutkáři nezahálejí. Podle scénáře Borise Jedináka a pod vedením režiséra Martina Tichého zkouší novou inscenaci Lišák Renard, zároveň Naivní divadlo alespoň virtuální formou obnovuje svá pravidelná sobotní představení.

14.01.2021

Činoherní studio tradičně připomene smutné výročí Konference ve Wannsee. Letos inscenaci uvede jako audiozáznam

Ústecké Činoherní studio od roku 2008 každoročně připomíná lednovou událost z roku 1942 známou jako Konference ve Wannsee ve formě inscenovaného čtení. Ani letos tradici neporuší, ale díky pandemickým opatřením uvede inscenaci Filipa Nuckollse a Vladimíra Čepka jako zvukový stream, který bude online pouze ve středu 20. ledna, tedy přesně 79 let od události u berlínského jezera Wannsee.