10.04.2012 09:35

Roky prázdnou hvězdárnu v Litoměřicích oživila galerie loutek

Roky prázdnou budovu hvězdárny v Litoměřicích oživila galerie loutek. Přes 120 marionet, včetně několika stoletých, v ní vystavuje ředitel loutkového divadla Sváťovo dividlo Svatopluk Horváth. Děti se v jeho galerii nemusejí bát na vystavené kousky sáhnout.  
  
"Loutky jsme doteď měli v takovém skladišti. Hvězdárna byla dva nebo tři roky prázdná, tak jsem městu nabídl spolupráci," popsal loutkoherec a nově galerista původ nápadu na oživení budovy. Město mu ji pronajalo za symbolickou cenu, vydělat ale musí hlavně na elektrické vytápění, které není z nejlevnějších. "Uvidíme jak to půjde, nikdy jsme nic takového nedělali. Nevíme, jaký je v Litoměřicích turistický ruch," dodal. Za první dva týdny přišlo do galerie asi 300 lidí.  

Do budoucna Horváth čeká, že se přijdou podívat i školky a školy. Mnohé z nich znají loutky Sváťova dividla z pravidelných představení v Litoměřicích nebo Ústí nad Labem. S konkurencí kin a televizních pohádek prý loutky potíže nemají. "Za ta léta, co hrajeme, mám zkušenost, že chodí víc a víc dětí," řekl Horvát. Podle něj mají výhodu v tom, že loutky jsou trojrozměrné a víc děti vtáhnou do děje. Na představení Sváťova dividla prý chodí v Litoměřicích i Ústí co dva týdny 150 nebo 200 lidí.    

Mezi loutkami z divadelních představení se skrývají i cenné unikáty. "Mám sérii osmi více než stoletých loutek, se kterými hrával dědeček pána, který nám dnes pro divadlo vyřezává většinu loutek," pozval návštěvníky šéf divadla. Vyrábět loutky prý zkoušel i sám, ale později to přenechal zkušenému profesionálovi Františku Pešánovi. Galerie Marionety v hvězdárně poblíž litoměřického hradu je otevřená jako většina památek a muzeí každý den kromě pondělí.

Autor článku: ČTK: Vanda Králová, kš

Roky prázdnou hvězdárnu v Litoměřicích oživila galerie loutek