14.10.2019 20:01

Roli divadelníků při sametové revoluci přibližuje výstava na piazzettě Národního divadla

Roli zaměstnanců divadel při sametové revoluci přibližuje výstava na piazzettě Národního divadla. Na panelech připomíná, kdy a jak se do překotných dějů herci a další divadelníci zapojili a především ozřejmuje pozitivní i negativní úlohy některých lidí. Výstavou Boj o klíčky, která měla dnes vernisáž, zahajuje Národní divadlo oslavy 30. výročí sametové revoluce. Připravila ji Činohra ND, autorem výstavy je historik Petr Blažek.

Při vernisáži herci ND ve scénickém čtení uvedli hru Tři smrti Martina Šmída. Pracuje s fámou o smrti studenta, která sehrála zásadní úlohu v začátcích sametové revoluce, ale nabízí fiktivní milostný příběh. První česká scéna plánuje hru Petra Erbese v režii Ondřeje Štefaňáka uvést také na výročí den studentské demonstrace 17. listopadu, která společenský zvrat vedoucí k pádu komunismu spustila.

Na panelové výstavě jsou fotografie a materiály Archivu bezpečnostních složek, Archivu Národního divadla, České tiskové kanceláře a soukromé archivy mnoha fotografů. Výstava osvětluje, jak a kdy se členové české první scény zapojili do stávky, či ji naopak sabotovali.

Připomíná postavu tehdejšího šéfa Opery Národního divadla Václava Riedlbaucha a uvádí, že se v listopadu 1989 postavil na stranu komunistické moci. „Stávkujícím umělcům podle dobových dokumentů a pamětníků vyhrožoval finančními postihy, propuštěním a vězením," uvádí autoři výstavy. Brzy na své funkce rezignoval a z ND odešel. „Když se po 20 letech stal ministrem kultury, svoje někdejší postoje relativizoval a obvinění z výhrůžek označil za smyšlenky," stojí na jednom z panelů.

Zásadním způsobem také podle autorů ovlivnil počátek a podobu stávky v ND jeho tehdejší ředitel Jiří Pauer, který rozhodl na několik dní uzavřít historickou budovu. Oporu měl v tehdejším ministru kultury Milanu Kymličkovi - jeho jméno se proto v listopadu 1989 často objevovalo na transparentech, které nosili na demonstracích stávkující zaměstnanci.

K předlistopadovým členům vedení ND, kteří podpořili již 18. listopadu divadelní stávku, patřil překladatel, pedagog a šéf Činohry ND Milan Lukeš. Na jeviště první české scény se v listopadu 1989 vrátil herec Miroslav Macháček, který by počátkem téhož roku z ND propuštěn. V divadelní stávce se pak výrazně angažoval, stejně jako herec a učitel Boris Rösner. Na náměstí je i snímek Josefa Kemra, který vystoupil spolu s dalšími herci na první ze dvou velkých letenských demonstrací.

Výstava připomíná dojemnou scénu, kdy 28. listopadu 1989 stála na jevišti historické budovy signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová - tehdy po mnoha letech, kdy nemohla z politických důvodů veřejně vystupovat. Panel připomínající její život stojí na náměstí Václava Havla jen kousíček od pietního místa s hořícími svíčkami věnovanými herečce, která zemřela 6. října a dnes se s ní lidé v Národním divadle rozloučili.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw