15.10.2020 16:25

Rozhlasovou Thálii získal herec Ondřej Brousek

Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře získal Ondřej Brousek za hlavní roli Dmitrije Šostakoviče ve hře Tři životy Dmitrije Šostakoviče. V rámci 36. ročníku mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jehož vyhlašovatelem je Český rozhlas, organizátoři představili také tři nejlepší tvůrce děl v kategoriích Dokument, Reportáž, Drama a Multimédia. Každý poslechový den byla nezávisle na odborné porotě udělena Cena studentů. 

Festival Prix Bohemia Radio se poprvé uskutečnil převážně v on-line prostředí. V souvislosti s nepříznivou epidemiologickou situací od 12. do 14. října nabídl živé on-line streamy debat odborných porot s tvůrci děl a poslech soutěžních příspěvků z domova.

„Rád bych pogratuloval vítězům a zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří se na organizaci festivalu v této netradiční podobě podíleli. Posláním Prix Bohemia Radio je zvyšovat kvalitu rozhlasové tvorby, která vytváří a šíří kulturní hodnoty. A právě to je v této nelehké době velmi důležité," uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral.

V kategorii zaměřené na dokumentární tvorbu zvítězil dokument Zpověď, jehož autorkou je Magdaléna Trusinová. V mezinárodní kategorii zaměřené na reportážní tvorbu porotu nejvíce zaujal příspěvek Vztek a beznaděj na obou stranách plánované zdi na mexicko-americkém pomezí od Jana Kaliby. V kategorii dramatických pořadů patří první místo eposu Nezrození autorů Paula Plampera a Juliana Kamphausena. V kategorii zaměřené na multimedia zvítězil projekt ČRo Rozděleni svobodou.

V jednotlivých kategoriích byly nezávisle na odborné porotě uděleny také Ceny studentské poroty. V sekci Dokument získala ocenění Alena Blažejovská za dílo Muž, který sázel stromy. V mezinárodní kategorii Reportáž putovala Cena studentské poroty do rukou Martiny Pouchlé za Onkalo. V sekci Drama ocenili studenti stejně jako porota dílo Nezrození a v kategorii Multimédia byla nejlepším projektem zvolena Zvuková mapa Luhačovic od společnosti Luhovaný Vincent.

Loni převzala na závěr čtyřdenního mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře herečka Zdenka Procházková. Ocenění si vysloužila za hlavní roli Rozálie Lautmanové ve hře Obchod na korze.

https://prixbohemia.rozhlas.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal