24.03.2022 21:32

Rozhodnutí Národního divadla zrušit inscenaci opery Střevíčky je podle ministra kultury Martina Baxy legitimní

Rozhodnutí Národního divadla zrušit inscenaci opery Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky je podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) legitimní. Ministr při dnešních sněmovních interpelacích uvedl, že se nejedná o bojkot ruské kultury.

„Je na Národním divadle, jaká díla bude, nebo nebude inscenovat," řekl Baxa v odpovědi na dotaz Ivany Mádlové (ANO). Ministerstvo kultury, byť je zřizovatelem divadla, podle něho nemůže do jeho rozhodování zasahovat.

„Rozhodnutí Národního divadla neznamená apriorní odmítání ruské tvorby," zdůraznil Baxa. Národní divadlo nadále uvádí inscenace Čajkovského balety Labutí jezero, Spící krasavice a Louskáček i díla dalších ruských tvůrců. „Národní divadlo hraje řadu ruských autorů, nejde proto o bojkot ruské kultury," dodal ministr.

Národní divadlo rozhodnutí zdůvodnilo možným zneužitím části obsahu opery, která mluví o velké ruské říši. Tvůrci inscenace se obávali, že by uvedení opery mohlo vyznít jako její oslava a podpora ruské agrese na Ukrajině.

Střevíčky jsou přepracovanou verzi původní Čajkovského opery Kovář Vakula. Děj je zasazen do doby Kateřiny Veliké a v některých částech oslavuje carevnu, vyzdvihuje nepřemožitelnost ruské imperiální armády a velikost carského Ruska.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: mbc, rot