26.09.2008 00:00

Rozpačité recenze na Havlovo Odcházení

Londýn 26. září (zpravodaj ČTK) - Spíše rozpačité recenze provázejí představení poslední hry Václava Havla Odcházení, kterou uvedlo londýnské divadlo Orange Tree. The Times ocenily představení, které dnes navštíví i autor, třemi hvězdičkami z pěti, ale kritik Evening Standard je z inscenace zklamán. 

Je to smutný, rozpustilý a sympatický kus, který pravidelně přerušuje autorův komentář, uvedl kritik The Times. "Předpokládám, že jde o ironický nástroj, jak si udržet odstup - stejně jako odkazy na Krále Leara a Višňový sad." 

Z dramatického hlediska je Odcházení dost chaotické a nemá satirickou pronikavost Audience, Protestu a dalších her, které Havel napsal jako disident, myslí si kritik. Velká část hry se věnuje nepříliš zajímavému vztahu odcházejícího kancléře Riegera s jeho "společnicí" Irenou, ale hra má i své vážné okamžiky, píší The Times a zmiňují se o tom, že Riegerův nástupce "Klein se jmenuje podobně jako Václav Klaus, jenž nastoupil po Havlovi, který jeho politiku nesnáší. 

Pro Havla i pro Riegera individualismus znamená možnost seberealizace, pro Kleina to znamená uvolnění tržních sil, píší The Times. A tak se z prezidentské vily stane nákupní středisko s kasinem a přes veškerý humor se nad koncem hry vznáší pochmurná otázka: "Osvobodila se střední a východní Evropa kvůli tomuhle?" 

Právě Václav Havel rozhodně patří k lidem, kteří mohli o bývalé hlavě státu snažící se přizpůsobit občanskému životu psát s hloubkou, pronikavostí a humorem. Ale Odcházení je snůška nahrubo poskládaných prvků, které se nakonec rozpadnou do nahodilostí, uvedl v kritice večerník Evening Standard

"Havel se snaží zvládnout nesourodé postavy - z nichž některé mají až komicky málo co říci -, aby vyjadřovaly čechovovský pocit z uzavírání jednoho způsobu života. Ale toto nucené srovnání s takovou klasikou, jen zdůrazňuje prostřednost jeho psaní," uvedl Evening Standard. 

V inscenaci režiséra Sama Walterse je řada příkladů beztvarého herectví, ale žádné z postav nepomáhají Havlovy velké výkyvy v tónu, napsal kritikovi list. Nelíbily se mu ani autorovy nahrané komentáře, které označil za "únavné". 

Podobné vyznění měly i předcházející recenze. Zatímco The Guardian dal Odcházení tři hvězdičky z pěti, kritik The Daily Telegraph píše o "velkém zklamání". 

ml šeb

Autor článku: ČTK