25.12.2006 00:00

Rychnov hledá peníze na dokončení oprav Pelclova divadla

Rychnov nad Kněžnou 25. prosince (ČTK) - Radnice v Rychnově nad Kněžnou hledá peníze na dokončení druhé etapy oprav Pelclova divadla. Opravy více než sto let staré budovy město zahájilo v roce 2005, stavební práce dosud stály přibližně 23 milionů korun, řekl rychnovský starosta Jiří Rokl.

Město zatím upravilo rozvody elektřiny, sítě, v budově se také změnila dispozice a například sociální zařízení a šatny byly přesunuty do suterénu. Radnice by na dokončení druhé etapy rekonstrukce potřebovala podle původního projektu získat 24 milionů korun, v případě, že prostředky nezíská, chce zvolit úspornější variantu.

"Pokud peníze nezískáme, provedeme alespoň částečnou opravu tak, aby byl sál divadla provozuschopný, což by stálo 12 milionů korun," uvedl Rokl. Podle něj se město rozhodne na začátku příštího roku, dokončení divadla je pro Rychnov důležité. "Sál divadla bychom nutně potřebovali, například na plesy, taneční a další kulturní věci. Je naprosto nezbytné," řekl Rokl. Nyní se kulturní akce v Rychnově konají ve společenském centru, kině či v předsálí radnice.

Pelclovo divadlo bylo postaveno v roce 1897, v roce 1930 byla přistavena další část budovy. Divadelní budovy rekonstruují i ostatní radnice v Královéhradeckém kraji, dělníci pracují například na opravách budovy studia Beseda v Hradci Králové, v roce 2003 dokončila opravy Jiráskova divadla radnice v Novém Bydžově.

Jakub Sochor kš

Autor článku: ČTK