15.10.2003 00:00

S divadelními hvězdami zlínského souboru pracuje režisér J. A. Pitínský

Jan Antonín Pitínský, který je v divadelním světě už léta pojmem, se ujal režie inscenace Hotel Viktoria v Městském divadle Zlín. Autorem je Silwester Lawrik, dílo hudebně dotvořil Richard Dvořák a choreograf Petr Tyc. Světová premiéra se uskuteční v sobotu 25. listopadu 2003 v 19 hodin ve Velkém sále, veřejnost je srdečně zvána i na veřejnou generálku, která se koná už v pátek 24. 10. od 10 hodin.

Představení začne poměrně neobvykle: po vstupu do budovy diváky uvítá jazzová kapela, která bude hrát dobovou hudbu - záměrem režie je docílit v divadle i kolem něj atmosféru údobí 2. světové války. Děj se odehrává v průběhu večera 28. 8. 1941, kdy byl tehdejší Hotel Společenský dům slavnostně a za účasti významných hostů (nacistických pohlavárů, státního návladního a jeho rodiny, starosty Zlína, členů koncernu Baťa a dalších) přejmenováván na Hotel Viktoria. Příběh vychází ze skutečných událostí z doby 2. světové války, některé z postav jsou inspirovány knihou Jaroslava Pospíšila Hyeny.
Režisér Pitínský chce v úvodu „vrátit“ diváky do časů slavných Filmových žní, které se ve Zlíně za války každoročně konaly. Nálady, která tehdy ve Zlíně panovala, chce dosáhnout m. j. i tím, že první scény se budou odehrávat už na balkoně divadla. Jakmile si diváci odloží v šatně, zavedou je uvaděčky do zšeřelého sálu. Na filmovém plátně zatím poběží ukázky z vítězného filmu přehlídky roku 1941 Noční motýl. „Rozehrány budou pravděpodobně i vnitřní části divadelní budovy - balkon, foyer apod., aby vše jakoby korespondovalo s vyhlášením cen Filmových žní“, říká J. A. Pitínský a upřesňuje svůj záměr: “Teprve na veřejné generálce se rozhodneme, zda budeme zkrácené sekvence a vyhlašování výsledků Filmových žní na plátně a na jevišti opakovat, aby i opozdilí diváci pochopili jemné nuance, které s tím souvisejí.“
Režisér nazval připravovaný titul rapsodií, tklivou sonátou. To podle něj naznačuje „něco smutného, žalného“. Přestože se v něm bude hodně zpívat a tančit, nepůjde o žádný muzikál, žádnou komedii. Naopak – největší důraz klade Pitínský na osudy lidí, jejich nešťastné lásky, které se odehrávají v Hotelu Viktoria na pozadí slavnosti přejmenování hotelu. „Fiktivní příběh je trochu detektivkou, možná až thrillerem, protože v něm jsou všechny jeho atributy: ohrožení života, únik před spáry nacistické trestající holoty, nešťastné lásky, atd.“ vysvětluje režisér.
Zlínští herci, kteří již mnohokrát ukázali své pěvecké a taneční umění, dostanou příležitost ho opět potvrdit. Uvidíme a uslyšíme Gustava Řezníčka, Petru Domžalovou, Helenu Čermákovou, Rostislava Marka, Terezu Jakubíkovou, Radoslava Šopíka, Pavla Leicmana, Tomáše Stolaříka, Zdeňka Julinu, Romanu Julinovou, Radovana Krále, Janu Tomečkovou, Dušana Sitka, Ivana Kalinu, Terezu Matasyo, Jana Leflíka a další.
Hudbu složil Richard Dvořák, písničky jsou převážně na texty J. A. Pitínského a soudobých českých básníků.
Autorem scény je Tomáš Rusín, kostýmy navrhovala Zuzana Rusínová, která už v Městském divadle Zlín hostuje počtvrté: za sebou má inscenaci Proces F. Kafky, Dialogy karmelitek G. Bernanose, Hamleta W. Shakespeara a nyní Hotel Viktoria Silwestera Lawrika a Richarda Dvořáka. „Část kostýmů jsem použila z divadelního fundusu, část šijeme v krejčovnách,“ upřesnila výtvarnice. Inspirací jí byly válečné časopisy Die Woche ze začátku roku 1941, které našla při sanaci ateliéru svého dědečka.
Program inscenace připravila dramaturgyně Kateřina Fitzová společně s výtvarníkem Františkem Petrákem.
Už v sobotu 25. října se ukáže, zda na prknech divadlo ve Zlíně vzniklo opět jedinečné dílo.

travnickova@divadlo.zlin.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti