21.02.2012 18:33

Sabina Laurinová se v Dámě s kaméliemi po odmlce vrací k činohře

Herečka Sabina Laurinová se po delší odmlce představí ve velké dramatické roli. Se souborem příbramského divadla zkouší hru Dáma s kaméliemi podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase mladšího. Premiéra je plánována na 1. března, řekl dnes novinářům režisér a umělecký šéf příbramské scény Milan Schejbal.    

Laurinová ztvární hlavní roli v příběhu kurtizány, která poznala pravou lásku, ale kvůli pokrytecké morálce společnosti i vinou svého podlomeného zdraví ji nemůže naplno prožít. "Je to role, se kterou se člověk nepotkává každý den, a jsou i herečky, které takové role ani nikdy nepotkají," podotkla Laurinová, která se po druhé mateřské dovolené zatím objevila v muzikálu Baron Prášil a účinkuje v komedii Hledání slov britské autorky Sue Townsendové v Divadle Kalich.    
Roli v Dámě s kaméliemi považuje za náročnou a přes léta praxe má před premiérou trému. "Asi nejsložitější u této postavy je do ní nastoupit ve velké energii. Někdy se ta vroucnost a gradace tvoří až během hry, ale tady je to od samého začátku," poznamenala.    

V dramatizaci Dumasova románu se Laurinová představí po boku mladého herce Jiřího Vojty, kterého diváci znají zejména ze seriálu Ulice. "Partnera k Sabině jsme dlouho hledali a čekali jsme, až nám vyroste," poznamenal v nadsázce Schejbal, který s Laurinovou léta spolupracoval v Divadle ABC. Titulní roli v Dámě s kaméliemi jí nabídl už před časem, herečka ale byla tehdy příliš vytížena.    
"Milan mě oslovil v období, kdy jsem měla malé dítě a zavázala jsem se v Baronu Prášilovi. Tak jsem ho požádala, aby počkal, až holčička trochu povyroste a já se zbavím pracovních povinností v Praze. A jsem moc ráda, že na mě počkal," dodala herečka.    

Velký tragický příběh inspiroval mnohé autory. Nejlepším příkladem je slavná Verdiho opera La Traviata. Autorem dramatizace, kterou diváci uvidí v Příbrami, je francouzský spisovatel a dramatik René de Ceccatty. Jeho adaptace vychází z románu, a není tedy úpravou původní Dumasovy hry. Příbramské divadlo ji uvede v české premiéře.


Divadlo Antonína Dvořáka Příbram: Dáma s kaméliemi

Autor článku: ČTK: Jan Kholl, dr, foto: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram

Sabina Laurinová se v Dámě s kaméliemi po odmlce vrací k činohře