31.07.2020 09:47

Salcburský festival je svátkem klasické hudby i divadla

Salcburský festival, každoroční přehlídka klasické hudby, opery a divadla v rodišti Wolfganga Amadea Mozarta, je jednou z nejslavnějších akci svého druhu na světě. Pro slavnosti jsou typické koncerty Mozartových skladeb v centru města nebo důraz na díla klasiků i moderních autorů. Festival se koná i letos, byť kvůli koronaviru v omezené formě, a na programu má mimo jiné hru nobelisty Petera Handkeho o českém mladíkovi, který se v březnu 2003 upálil.

Myšlenka na uspořádání kulturní přehlídky se objevila už za první světové války, jasnější obrysy ale začal festival nabírat až po jejím konci. U jeho zrodu nakonec byli vídeňský režisér Max Reinhardt a rakouský spisovatel Hugo von Hofmannsthal, kteří se spojili s německým skladatelem Richardem Straussem, rakouským dirigentem Franzem Schalkem a scénografem Alfredem Rollerem. Za místo konání vybrali Mozartovo rodiště jako "srdce v srdci Evropy" a v létě 1920 se konal první čtyřdenní ročník.

Na schodech salzburské katedrály tehdy uvedl Hofmannsthalovu hru Jedermann, která se stala poznávacím znamením přehlídky a hraje se dodnes, nyní na náměstí před katedrálou. První opery (čtyři od Mozarta) shlédli diváci v roce 1922, první rozhlasové vysílání, které založilo dlouholetou tradici, se uskutečnilo v roce 1925, kdy se hrála Donizettiho opera Don Pasquale za řízení Bruna Waltera. Ve 30. letech minulého století pak nastala první slavná éra přehlídky, kterou narušil až anšlus v roce 1938.

Po uchvácení moci německými nacisty festival přišel o řadu význačných jmen, z repertoáru musel zmizet Jedermann a v roce 1944 se po atentátu na Hitlera festival nekonal (odehrály se jen dva symfonické koncerty). Jakoby zázrakem se podařilo festival vzkřísit k životu už v roce 1945, následující rok se vrátil také Jedermann. Od půlky 50. let pak byla přehlídka spojena se jménem dirigenta Herberta von Karajana, který byl jejím uměleckým šéfem až do své smrti v roce 1989.

Po Karajanovi se šéfem stal Belgičan Gérard Mortier, který se snažil přehlídku zmodernizovat a program otevřít novým tvůrcům. Přizval nekonformní režiséry a začal nabízet i experimenty. Tím sice přitáhl mladé lidi, s pochopením se ale nesetkal u konzervativního publika. Po Mortierovi stál v čele festivalu pět let hamburský skladatel a dirigent Peter Ruzicka, po něm německý režisér Jürgen Flimm a éra od roku 2011 je spojena zejména s rakouským kulturním manažerem Markusem Hinterhäuserem.

Festival hostí i české umělce, už v roce 1963 zde vystoupila Česká filharmonie, vystoupili zde i Magdalena Kožená a Martina Janková či Tomáš Netopil. A již v létě 1990 se mezi osobnosti, které na festivalu pronášejí projev, zařadil i Václav Havel. "Zkusme vytěžit ze dna našich pochybností, našeho strachu a našeho zoufalství zrnka nového evropského sebevědomí, sebevědomí těch, kdo se nebojí hledět za horizont svého osobního nebo skupinového zájmu i za horizont této chvíle," apeloval.

Autor článku: ČTK: pvl, rmi; Foto: převzato z webu pořadatele

Salcburský festival je svátkem klasické hudby i divadla

Zahraniční divadlo

22.11.2021

Pražské křižovatky přivezou country operu v podání oceňované americké skupiny Nature Theater of Oklahoma

Pražské křižovatky přivezou v prosinci úplně první operu legendární newyorské skupiny Nature Theater of Oklahoma. Burt Turrido: An Opera bude uvedena v neděli 5. a v pondělí 6. 12. od 18.00 na Nové scéně Národního divadla. Režisérská dvojice Kelly Copper a Pavol Liska odvážně rozebírá tradiční struktury a formy operního žánru, aby je poskládala do nového tvaru – a to s velkou dávkou humoru.

15.11.2021

Louskáček v podání londýnského baletu přinese vánoční příběh na plátna kin

Balet Louskáček, oblíbený v době Vánoc, je jedním z nejúžasnějších způsobů, jak objevit kouzlo baletu. Příběh čarovného štědrovečerního dobrodružství holčičky Klárky v podání baletky Isabelly Gasparini doprovází jiskřivá hudba Petra Iljiče Čajkovského, a tančí dokonce i cukrovinky! Ve výjimečně oblíbené baletní klasice můžete spatřit celý soubor Královského baletu a nechat se v předvánočním období zavést do Sněhové země a Království sladkostí.

10.11.2021

Světová novocirkusová show pro celou rodinu. Australští akrobaté na evropském turné vystoupí i v Praze na Jatkách7

Holešovická Jatka78 budou hostit slavné akrobaty Gravity & Other Myths z Austrálie. Cenami ověnčená, hravá a ničím nepřikrášlená podívaná A Simple Space připraví pražským divákům porci špičkového světového nového cirkusu. Kromě adrenalinových výkonů sedmi protagonistů a živé hudby se mohou těšit i na atypicky uspořádané hlediště.