30.11.2006 00:00

Šaldovu divadlu se osvědčily předpremiéry, budou i v novém roce

Liberec 30. listopadu (ČTK) - Zhruba o milion korun více než v minulých letech vydělalo letos na vstupném Šaldovo divadlo v Liberci. Hospodaření divadla by díky tomu mělo skončit vyrovnaným výsledkem, možná i malým ziskem. Vloni přitom vykázalo divadlo více než čtyřmilionovou ztrátou, která byla největší v jeho historii. Ředitel divadla František Dáňa ČTK řekl, že k tomu přispěly slavnostní předpremiéry, a proto s nimi divadlo počítá i v příštím roce.

"Vytvářejí divadlu dobré image a posloužily nám k získání nových diváckých skupin," dodal ředitel. Diváci na předpremiérách, které divadlo pořádá od letošního ledna, chválí to, že kromě kulturních zážitků poskytují i příležitost k setkání s významnými osobnostmi regionu a umělci. Herci jsou zase vděčni, že se hned po představení na rautu od lidí dozvědí, jak je oslovily jejich výkony.

V příštím roce připraví divadlo devět předpremiér. První z nich bude 22. února a divadlo při ní poprvé uvede Pucciniho operu Manon Lescaut. Podle Dáni stoupá i zájem o předplatné na předpremiéry.

Představení libereckého divadlo zhlédne ročně asi 85.000 diváků. Cílem divadla je zvýšit návštěvnost na 100.000 lidí. Největší zájem je o muzikály Donaha! a Malováno na skle, diváci přitahují i klasické opery. Ta lákají do divadla i Němce, v hledišti jich někdy sedí kolem deseti procent. Letošním nejúspěšnějším titulem byla opera Madame Butterfly, anglická komedie Postelová fraška a balet o Chopinovi Milostný život Fryderyka Chopina.

Petra Laurinová fcz

Autor článku: ČTK