21.08.2001 00:00

SANGITA SHRESTHOVÁ – Představení indického tance s přednáškami

24.08. 2001: 20.00 v Duncan Centre

Detaily představení: Bharat Natyam, který patří k jedněm z nejstarších klasických indických tanců. Byl historicky původně předváděn chrámovými tanečnicemi (Devadasis) v hinduistických chrámech jižní Indie. Cílem představení je seznámit obecenstvo s tématickým, spirituálním a technickým obsahem této formy tanečního umění.

SANGITA SHRESTHOVÁ (česko-nepálský původ)

Se základní výukou tance začala Sangita v Kathmandu, v Nepálu, kde se také poprvé setkala s indickým klasickým tancem Bharat Natyam. Později se věnovala studiu teorie a různých technik moderního tance a choreografie na divadelní a taneční fakultě princetonské univerzity v USA.
Jako držitelka Labouissovy ceny (z Pricetonské univerzity) strávila Sangita jednoroční stáž v Ahmedabádu, v Indii, kde pracovala s organizací SEWA (Self Employed Women´s Association) a zároveň pokračovala ve studiu tance na Darpana akademii divadelních umění.
Formálně ukončila Sangita studium klasického indického tance Bharat Natyam tradiční zkouškou ARANGETRAM. Tato zkouška, jejíž součástí je první formální veřejné představení, se konala v Madrasu, v Indii, pod záštitou Smt. Malathi Srivanasan.
V současné době Sangita pořádá pravidelná vystoupení jak Bharat Natyam, tak nepálského tance, a zároveň pokračuje ve studiu jihoindického tanečního bojového umění Kalaripayat na škole Valahbatra Kalari v Bruselu.

Místo: Duncan Centre: Branická 41, Praha 4, spojení: tram č. 3, 16, 17, 21 Předprodej vstupenek: 02 / 44 46 18 10, Cena 120,- Kč (studenti 80,-Kč)

Autor článku: redakce