23.10.2021 13:09

Scénická koláž v Divadle Radost připomene atentát na Heydricha

Brněnské Divadlo Radost v nové inscenaci připomene atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Scénická koláž dostala název 24. října 1942, což je datum popravy většiny civilistů, kteří pomáhali československým parašutistům. Divadelníci chtějí uctít památku obětí a připomenout jejich neobyčejné hrdinství.

„Samotný příběh atentátu, vše co mu předcházelo i jeho vyvrcholení v kryptě kostela Cyrila a Metoděje, je hlavním obsahem naší inscenace," uvedla v tiskové zprávě manažerka divadla Zuzana Dubová.

Scénická koláž vychází ze dvou knih zahraničních autorů, románu HHhH francouzského spisovatele Laurenta Bineta a souboru textů polského novináře Mariusze Szczygiela Udělej si ráj! Divadelníci tak chtěli ukázat, že atentát na nacistického pohlavára Heydricha má ve světě stále velký ohlas a je vnímaný jako jeden z významných okamžiků druhé světové války.

Součástí představení je řada video i audio ukázek, které umocňují a přibližují atmosféru doby. Představení tak může být doplňkem učiva české historie 20. století a je vhodné pro žáky devátých tříd a studenty středních škol.

Scenáristou, režisérem i autorem výpravy je Marek Zákostelecký. Premiéra je v neděli, dalších pět představení pro školy plánuje Divadlo Radost na začátek listopadu.

https://divadlo-radost.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš

Scénická koláž v Divadle Radost připomene atentát na Heydricha

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.