19.03.2021 10:18

Scénické čtení hry Petra Kolečka Poker face na festivalu Jinými slovy v Římě

Petr Kolečko, dramatik a v současné době především scénárista a filmový režisér, nabídne italskému publiku 26. března v 20 hodin svůj osobitý pohled na českou společnost po roce 1989 prostřednictvím své hry Poker face. Scénické čtení Kolečkovy hry bude uvedeno v rámci festivalu Jinými slovy, který se letos vzhledem k pandemické situaci odehraje online.

Čtení bude předcházet rozhovor  s autorem. Partnerem české účasti na festivalu je České centrum v Římě a Institut umění – Divadelní ústav, který s festivalem spolupracoval již v roce 2012 při uvedení hry Záplavy Alice Nellis a rezidenci pro české překladatele z italštiny.

Patnáctý ročník divadelního festivalu Jinými slovy/Altre parole, který v uplynulých letech prezentoval již více než 100 divadelních her z celého světa v podobě scénických čtení, se letos bude konat v online podobě na kanále YouTube římského divadla Argot Studia od 22. do 27. března vždy od 20.00 hodin. Festival je jedním z nejdůležitějších každoročních setkání profesionálů a divadelního publika, kteří chtějí poznat to nejlepší z mezinárodní divadelní scény. Kromě Petra Kolečka se na festivalu představí hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka, španělského tvůrce Miguela Del Arca, Gura Korena z Izraele, dále divadelní báseň kanadského autora Martina Bellemareho či divadelní verze románu Podivuhodný případ Benjamina Buttona od Francise Scotta Fitzgeralda.

Hra Petra Kolečka Poker Face je cynická tragikomedie, jejíž hlavní hrdinkou je světová hvězda v pokeru, milionářka, cynická čtyřicetiletá bestie, která bývala před dvaceti lety dívkou, plnou ideálů a víry, že „dobro a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Nyní má dvacetiletou dceru, která je ze 14,3% pravděpodobností dcerou Václava Havla, a moc si s ní neví rady. K rodinné pohodě nepřispěje ani to, když dceřin přítel zatouží nejen po maminčiných milionech, ale i po mamince samotné. Pro uvedení scénického čtení v italském překladu byl předtočen rozhovor, kterého se účastnil autor Petr Kolečko, italská bohemistka Gaia Seminara, režisér scén čt Marco Belocchi, herečka Daniela Poggi, ředitelka Českého centra Řím Petra Březáčková a  vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce a manažerka projektu Generační ikony Martina Pecková Černá. Italské partnery a inscenátory zajímal především společensko-kulturní kontext Kolečkovy hry, role divadla před rokem 1989 a po sametové revoluci a současná reflexe osobnosti Václava Havla u příležitosti 10: výročí jeho úmrtí.

Hra Poker Face Petra Kolečka vznikla v rámci evropského projektu Generační ikony v (střední) Evropě, který v roce 2011-2013 koordinovalo pražské Divadlo Letí společně s bratislavským divadlem GUnaGU  a vídeňským divadlem Wiener Worstaetten. Projekt byl založen na principu spojení divadla se zahraničním autorem a zahraničním režisérem, kdy v rámci mezinárodní spolupráce byly vyvíjeny nejen texty, ale také koprodukční inscenace. Samotné téma projektu bylo neseno zájmem, co tři sousedící země spojuje a v čem jsou naopak rozdílné, a v rámci projektu byl realizován kvalitativní výzkum se studenty středních a vysokých škol na téma generační ikony, jehož výsledky měli autoři Petr Kolečko, Viliam Klimáček a Bernhard Studlar při psaní svých textů k dispozici. Partnerem projektu byl Institut umění – Divadelní ústav, který výslednou trojici her vydal knižně i elektronicky v českých, německých, anglických a španělských překladech.

Program festivalu v českém jazyce je dostupný na tomto odkaze: https://rome.czechcentres.cz/program/jinymi-slovy

Program v italském jazyce zde: https://rome.czechcentres.cz/it/programma/jinymi-slovy?locale=it

Obě prezentace můžete sledovat na YouTube římského divadla Argot

https://www.youtube.com/channel/UC2UVpJKn_FXfTTiul5LeXXg

Autor článku: Antonín Brinda a Martina Pecková Černá