19.03.2021 10:18

Scénické čtení hry Petra Kolečka Poker face na festivalu Jinými slovy v Římě

Petr Kolečko, dramatik a v současné době především scénárista a filmový režisér, nabídne italskému publiku 26. března v 20 hodin svůj osobitý pohled na českou společnost po roce 1989 prostřednictvím své hry Poker face. Scénické čtení Kolečkovy hry bude uvedeno v rámci festivalu Jinými slovy, který se letos vzhledem k pandemické situaci odehraje online.

Čtení bude předcházet rozhovor  s autorem. Partnerem české účasti na festivalu je České centrum v Římě a Institut umění – Divadelní ústav, který s festivalem spolupracoval již v roce 2012 při uvedení hry Záplavy Alice Nellis a rezidenci pro české překladatele z italštiny.

Patnáctý ročník divadelního festivalu Jinými slovy/Altre parole, který v uplynulých letech prezentoval již více než 100 divadelních her z celého světa v podobě scénických čtení, se letos bude konat v online podobě na kanále YouTube římského divadla Argot Studia od 22. do 27. března vždy od 20.00 hodin. Festival je jedním z nejdůležitějších každoročních setkání profesionálů a divadelního publika, kteří chtějí poznat to nejlepší z mezinárodní divadelní scény. Kromě Petra Kolečka se na festivalu představí hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka, španělského tvůrce Miguela Del Arca, Gura Korena z Izraele, dále divadelní báseň kanadského autora Martina Bellemareho či divadelní verze románu Podivuhodný případ Benjamina Buttona od Francise Scotta Fitzgeralda.

Hra Petra Kolečka Poker Face je cynická tragikomedie, jejíž hlavní hrdinkou je světová hvězda v pokeru, milionářka, cynická čtyřicetiletá bestie, která bývala před dvaceti lety dívkou, plnou ideálů a víry, že „dobro a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Nyní má dvacetiletou dceru, která je ze 14,3% pravděpodobností dcerou Václava Havla, a moc si s ní neví rady. K rodinné pohodě nepřispěje ani to, když dceřin přítel zatouží nejen po maminčiných milionech, ale i po mamince samotné. Pro uvedení scénického čtení v italském překladu byl předtočen rozhovor, kterého se účastnil autor Petr Kolečko, italská bohemistka Gaia Seminara, režisér scén čt Marco Belocchi, herečka Daniela Poggi, ředitelka Českého centra Řím Petra Březáčková a  vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce a manažerka projektu Generační ikony Martina Pecková Černá. Italské partnery a inscenátory zajímal především společensko-kulturní kontext Kolečkovy hry, role divadla před rokem 1989 a po sametové revoluci a současná reflexe osobnosti Václava Havla u příležitosti 10: výročí jeho úmrtí.

Hra Poker Face Petra Kolečka vznikla v rámci evropského projektu Generační ikony v (střední) Evropě, který v roce 2011-2013 koordinovalo pražské Divadlo Letí společně s bratislavským divadlem GUnaGU  a vídeňským divadlem Wiener Worstaetten. Projekt byl založen na principu spojení divadla se zahraničním autorem a zahraničním režisérem, kdy v rámci mezinárodní spolupráce byly vyvíjeny nejen texty, ale také koprodukční inscenace. Samotné téma projektu bylo neseno zájmem, co tři sousedící země spojuje a v čem jsou naopak rozdílné, a v rámci projektu byl realizován kvalitativní výzkum se studenty středních a vysokých škol na téma generační ikony, jehož výsledky měli autoři Petr Kolečko, Viliam Klimáček a Bernhard Studlar při psaní svých textů k dispozici. Partnerem projektu byl Institut umění – Divadelní ústav, který výslednou trojici her vydal knižně i elektronicky v českých, německých, anglických a španělských překladech.

Program festivalu v českém jazyce je dostupný na tomto odkaze: https://rome.czechcentres.cz/program/jinymi-slovy

Program v italském jazyce zde: https://rome.czechcentres.cz/it/programma/jinymi-slovy?locale=it

Obě prezentace můžete sledovat na YouTube římského divadla Argot

https://www.youtube.com/channel/UC2UVpJKn_FXfTTiul5LeXXg

Autor článku: Antonín Brinda a Martina Pecková Černá

Scénické čtení hry Petra Kolečka Poker face na festivalu Jinými slovy v Římě

Zahraniční divadlo

26.06.2025

Český soubor Spitfire Company míří na festival do Avignonu

Soubor Spitfire Company se jako jeden z mála českých divadel představí od 5. do 22. července v Avignonu na jihu Francie, na Festivalu d’Avignon Off. V kurátorském programu divadla La Manufacture se objeví dvě oceňované inscenace: The Last of the Soviets (Konec človeka?!?), znepokojivý portrét života uvnitř totalitního systému Sovětského svazu a současného Ruska, oceněný Fringe First Award na festivalu v Edinburghu, a rodinná performance Vivat Messi, propojující freestyle fotbal s českým mistrem světa, tanec a živou hudbu.

23.06.2025

Kateřina Kněžíková zazpívá na prestižních britských scénách: Glyndebourne a Královská opera v Londýně

Přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková se v létě a na podzim 2025 představí britskému publiku ve dvou výjimečných projektech: v titulní roli Janáčkovy opery Káťa Kabanová na festivalu Glyndebourne a při svém debutu v londýnské Královské opeře na inauguračním koncertu Jakuba Hrůši.

17.06.2025

Národní divadlo Brno úspěšně reprezentovalo Česko v Japonsku

Činohra Národního divadla Brno absolvovala největší zahraniční zájezd ve své historii. Inscenace Matka od Karla Čapka byla uvedena mezi 28. květnem a 5. červnem 2025 v prestižním New National Theatre Tokyo a následně ve městě Sakai u Ósaky v rámci doprovodného kulturního programu světové výstavy EXPO 2025.