21.05.2007 00:00

Scénografická přehlídka Pražské quadriennale začne 14. června

Praha 21. května (ČTK) - Pražské quadriennale (PQ), 11. ročník největší mezinárodní soutěžní výstavy scénografie a divadelní architektury, už za necelé čtyři týdny promění metropoli v jedno velké jeviště. Tato prestižní přehlídka bude zahájena 14. června v Průmyslovém paláci na Výstavišti a potrvá do 24. června. Pořadatelé z Divadelního ústavu ujišťují, že nepůjde o žádné statické prezentace.

"I proto se každý den v hlavním městě odehraje nejméně čtyřicet živých představení, performancí, výtvarných instalací, site-specific projektů, audiovizuálních show, přednášek anebo workshopů," řekla ČTK Silvie Marková ze společnosti Smart Communication. Na diváky čeká například ladný tanec na lžíci bagru, útok padesáti performerů na chodce v ulicích reflektující spojeneckou invazi v Iráku, šestnáctihodinové představení mezinárodní skupiny umělců na Staroměstském náměstí či babičky a dědečkové usazení na židlích v šestimetrové výšce na fasádách různých budov v centru Prahy.

"Poprvé jsme se rozhodli vykročit mimo prostor Průmyslového paláce, kde má quadriennale tradiční zázemí, a oslovit nejširší veřejnost," uvedl ředitel přehlídky Ondřej Černý. Cílem je ukázat, že divadelní architektura a scénografie není určena jen úzkému okruhu tvůrců a fundovaných diváků, ale že se podprahově dotýká každého. Předmětem činnosti divadelních architektů a scénografů je totiž prostor - nejen ten v divadle, ale i ten na ulici, náměstí či kdekoliv jinde.

Jedenáctý ročník PQ bude rozdělen do tří linií: sekce národních expozic, studentské sekce Scénofest a sekce architektury a technologie. Navíc se uskuteční doprovodný program v Průmyslovém paláci a projekt Praga Theatralis, zahrnující akce a programy v pražských ulicích a divadlech.

Během deseti dnů, po které se výstava koná, se návštěvníci seznámí s aktuální divadelní tvorbou ze všech koutů světa. Letos se přihlásil rekordní počet 55 zemí. Pořadatelé očekávají i rekordní účast 5000 akreditovaných divadelních profesionálů a studentů z celého světa. Podrobné informace naleznou zájemci na internetové adrese www.pq.cz.

U příležitosti Pražského quadriennale se koná několik doprovodných výstav. V Obecním domě byla už otevřena expozice nazvaná František Tröster - Básník světla a prostoru, představující dílo jednoho z nejslavnějších českých scénografů. České centrum Praha uspořádá výstavu nazvanou Umění a paměť věnovanou dílu ruského scénografa Davida Borovského.

V rámci quadriennale bude kromě statutárních cen (například Zlatá triga) udělena cena UNESCO za podporu umění v oblasti performing arts, kterou tato organizace uděluje každé dva roky mladým umělcům. v Praze byla předána už v roce 1999.

Funkci generálního komisaře PQ zastává americký teatrolog a pedagog Arnold Aronson, profesor Columbia University School of the Arts v New Yorku. Je to poprvé, kdy byla tato významná úloha svěřena někomu ze zahraničních odborníků. Aronson však s PQ spolupracuje řadu let. V roce 1995 byl kurátorem americké expozice a v letech 1991 a 1999 předsedal mezinárodní porotě. V roce 2003 se zúčastnil projektu Srdce Pražského quadriennale.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK