26.09.2006 00:00

Sdružení kritizuje návrh rozpočtu pro kulturu

Praha 26. září (ČTK) - Sdružení Iniciativa pro kulturu, které dlouhodobě apeluje na zvýšení rozpočtu ministerstva kultury, kritizuje návrh rozpočtu ministerstva. V dopise, který rozeslalo poslancům kulturního výboru sněmovny, upozorňuje na údajně kritický stav státní podpory především živého umění. Dopis odešel před pondělním schválením rozpočtu na příští rok vládou.

V návrhu předloženém předchozí vládou tripartitě je velmi kráceno mnoho významných položek rozpočtu. Vláda sice v pondělí rozpočet navýšila o 500 milionů korun, podle sdružení však není zatím jasné, kam navýšení půjde; obavy má iniciativa stejně jako loni o podporu živého umění.

V návrhu bylo v porovnání s letošním rokem navýšení o 324,5 milionu korun; o to se ale postaralo 592 milionů korun z Fondu národního majetku účelově vázané na takzvaný Národní kulturní poklad zahrnující pět národních institucí. Peníze ze zrušeného fondu však nejdou ze státního rozpočtu a rozpočet ministerstva by tak byl v roce 2007 nižší než letos. Kabinet ale o přibližně stejnou sumu v pondělí rozpočet kultuře navýšil.

I tak je má ale částka daleko do proklamací všech parlamentních stran, které před volbami slibovaly, že budou usilovat o evropský standard, tedy jedno procento ze státního rozpočtu pro kulturu. Bez navýšení a po odečtení nákladů na církve by v příštím roce do kultury šlo 0,5 procenta státního rozpočtu. Po pondělním navýšení, přičemž není dosud zřejmé, zda i z přidaných půl miliardy by ještě něco církvím nepřibylo, by podíl na výdajích státu byl 0,51 procenta celkového rozpočtu.

Přesto Iniciativa pro kulturu žádá poslance, aby původní návrh navýšily o přibližně 660 milionů korun, tedy 0,05 procenta. "Při pouhém navýšení o přibližně 660 milionů by bylo možné řešit jak zásadní problémy živého umění (v souladu se schválenou Koncepcí účinnější podpory umění 2007 až 2013), tak digitalizaci a internetizaci knihoven a další nutné náklady a programy dle podrobné analýzy," uvádí sdružení. Podle informací ČTK dostali ministerští úředníci za úkol přezkoumat zmíněnou koncepci podpory umění, kterou v květnu schválila vláda.

Iniciativa kritizuje fakt, že zatímco živé umění, ale i památkové programy pomáhající vlastníkům památek jsou kráceny, navyšována je v návrhu podpora příspěvkových organizací. Nejvíce ohrožená je podle sdružení podpora umění, a to pro všechny jeho oblasti (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění a architektura, literatura).

"Návrh rozpočtu fakticky likviduje grantové systémy, dosud beztak silně podfinancované. Tím porušuje vládní usnesení o Koncepci účinnější podpory umění i deklaraci UNESCO o kulturní diverzitě, k jejíž ratifikaci se ČR zavázala," uvádí sdružení a dodává, že návrh potvrzuje námitky Rady vlády pro nevládní neziskové organizace, která netransparentnost vztahu resortu k neziskovému sektoru velmi kritizuje. Granty jsou zahrnuty v rubrice kulturní aktivity, ta letos měla k dispozici přes 300 milionů korun, v návrhu je 186 milionů.

Sdružení kritizuje údajně neprůhledný systém rozdělování peněz z rozpočtu ministerstva. "Tento stav pomohl k neprůhlednému použití účelového navýšení rozpočtu ministerstva přes sněmovnu o 80 milionů korun na grantová řízení. Reálně minulé vedení ministerstva použilo z těchto peněz na granty pouhých přibližně 20 milionů korun, zbytek 'účelově' přidělilo bez odborného posouzení komisemi, a to i příspěvkovým organizacím," uvádí signatáři podpisu, například Yvona Kreuzmannová ze společnosti Tanec Praha, ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka či ředitel divadla Archa Ondřej Hrab. Úspor v rozpočtu lze podle nich dosáhnout právě u příspěvkových organizací.

Markéta Horešovská mal

Autor článku: ČTK