05.09.2017 11:43

Sedm premiér uvede v jubilejní sezoně Divadlo na Vinohradech

Sedm premiér uvede v právě začínající sezoně pražské Divadlo na Vinohradech. Zahájí ji 7. září reprízou Feydeauovy komedie Když ptáčka lapají... a den poté Landovského Hodinovým hoteliérem. Součástí sezony bude 25. listopadu večer ke 110. výročí otevření této scény, který připomene slavné osobnosti i slavné inscenace. Na jubileum upozorní o den dříve, na výroční den zahájení provozu divadla 24. listopadu 1907, na kanálu ČT art České televize přímý přenos Kohoutovy hry Hašler. ČTK to řekl ředitel divadla Tomáš Töpfer.

„Vydáme knížku s názvem 110 osobností vinohradského divadla z pera člena našeho souboru Jiřího Žáka, kterou na slavnostním večeru pokřtíme," uvedl Töpfer. Z novinek upozornil například na adaptaci románu Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu, jejíž premiéra se v režii Radovana Lipuse uskuteční 23. března. Autorem přepisu je šéfdramaturg Jan Vedral. „Téma knihy se vlastně dotýká i zástavby Královských Vinohrad, kdy tu divadelní budova vznikla," řekl.
Výročí divadla připomene i výstava ve foyer; upozorní na Karla a Josefa Čapky spjaté s touto scénou. První z nich tu byl v letech 1921-1923 dramaturgem a režisérem, jeho bratr byl autorem výprav k některým inscenacím.

První novinkou sezony bude 27. září Goldmanův Lev v zimě v režii Jana Buriana s Töpferem a Dagmar Havlovou v hlavních rolích. Koncem roku se na jevišti objeví Millerovy Čarodějky ze Salemu, příští rok v únoru Euripídova Ifigenie v Aulidě a koncem sezony příběh Colina Higginse o podivuhodném vztahu osmnáctiletého mladíka a osmdesátileté zchudlé šlechtičny Harold a Maude. Hlavní dámskou roli v ní nastuduje emeritní členka scény Hana Maciuchová.

Podkrovní studio nabídne literární kabaret Václava Štecha a Terezy Verecké Vinohradský případ a text Magdaleny Frydrych Gregorové s názvem Ulity.

http://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: bor, jw