03.02.2020 11:27

Sedmá spolupráce západočeských divadel – muzikálová komedie Chyť mě, jestli na to máš

Umělecký šéf a režisér Zdeněk Bartoš zvolil jako podklad sedmé spolupráce Činohry Karlovarského městského divadla a Západočeského divadla v Chebu slavný muzikál Chyť mě, jestli na to máš (libreto: Terrence McNally, hudba a texty písní: Marc Shaiman, texty písní: Scott Wittman, překlad a české texty písní: Adam Novák). Podmanivá muzikálová komedie o nejneuvěřitelnějším podvodníkovi Ameriky vychází ze skutečných událostí a z filmu Catch Me If You Can s Tomem Hanksem a Leonardem DiCapriem.

„Ještě mi nebylo jednadvacet a už jsem byl několikanásobným milionářem – a všechno, do posledního centu, jsem ukradl. Nalítal jsem přes osm milionů kilometrů jako pilot Pan Am, praktikoval jsem medicínu v nejprestižnější nemocnici v Atlantě a dělal jsem prokurátora ve státě Louisiana – to vše pod falešnými jmény. A s jakou elegancí, dámy a pánové!“ říká protagonista Frank Abagnale Jr. v podání Daniela Mišáka. Roli jeho pronásledovatele, agenta FBI Carla Hanrattyho, představuje Jindřich Skopec. Další role ztělesňuje čtrnáct členů Činohry Karlovarského městského divadla a chebského Západočeského divadla. Hraje se ve scéně Dragana Stojčevskiho a kostýmech Adriany Černé, choreografkou je Ivana Dukić. Představení doprovází živá dvanáctičlenná kapela, na hudebním nastudování se podílejí Big Band Karlovy Vary a Matěj Kroupa.

„Frank je zatím moje největší (muzikálová) role. Zkoušení je peprné a jsem zvědav, co z toho nakonec vzejde. Je zážitek tvořit divadlo s profesionály,“ říká Daniel Mišák, nedávný absolvent JAMU, od září 2019 posila souboru chebského Západočeského divadla a představitel hlavní role, Franka Abagnalea Jr. „V takovém přívětivém kolektivu je zkoušení radost, i když je už člověk sem tam utahaný, zvláště před blížící se premiérou. Některá rána jsou těžká, zvláště když zpíváme.“

Jindřich Skopec, představitel agenta FBI Carla Hanrattyho, který Franka pronásleduje napříč Spojenými státy, o své roli říká: „Hanratty je umanutý, buldočí typ, který jde zásadně rovně, a tak dost často zakopává a padá. Je to člověk, kterému v mnoha ohledech rozumím a chápu, proč dělá věci tak, jak je dělá, takže sžívání s ním mě moc baví.“ A dodává: „Těžká jsou všechna hudební čísla. Pro mě skvěle napsaná muzika, která mimo jiné naprosto přesně charakterizuje postavy a situace. A zpěvem dorovnat kvalitu té hudby je… nářez. Ale parádní nářez.“

„Troufám si říci, že se podařilo zdánlivou nevýhodu, tedy to, že účinkující jsou vesměs činoherci (byť s muzikálovou zkušeností), proměnit ve výhodu,“ říká dramaturgyně Petra Richter Kohutová, „protože pěvecká čísla a pohybové pasáže fungují – a navíc dramatické situace jsou herecky zajímavě a působivě uchopeny.“

A režisér Zdeněk Bartoš shrnuje: „Tenhle muzikál má pro mě dvě velké přednosti: skvělou hudbu, každá písnička je hit a navíc v dokonalé zkratce svou náladou a stylem vystihuje danou situaci nebo událost v příběhu. A druhou je právě ten příběh, originální, překvapující, nečekaný, navíc napsaný podle skutečných událostí. Sledujete činy mladého muže, o kterých víte, že jsou eticky sporné a jasně protizákonné, ale zároveň vás fascinuje, jak se mu to všechno povedlo, a chvílemi se přistihnete, že je vám vlastně sympatický. Doufám, že se diváci budou bavit jako my od začátku zkoušení.“

Premiéra v Západočeském divadle v Chebu proběhne v sobotu 15. února 2020 v 19 hod., v Karlovarském městském divadle o týden později, v sobotu 22. února 2020 v 19.30 hod.

https://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: Petra Richter Kohutová

Sedmá spolupráce západočeských divadel – muzikálová komedie Chyť mě, jestli na to máš

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.