03.09.2013 14:50

Šéfovat divadlu v Plzni chce pět mužů, komise zasedne 16. září

Pět zájemců se uchází o místo šéfa plzeňského Divadla J. K. Tyla. Jde o Ilju Racka, jenž je dočasně pověřen vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu. Své přihlášky zaslali včas do výběrového řízení, a to do konce srpna. Třináctičlenná komise se sejde 16. září, aby z nich vybrala nového ředitele, řekla ČTK náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková.

"Kandidátů není velké množství, ale asi se to dalo předpokládat. I to koresponduje s názorem umělecké rady, že lidí 'od kumštu', kteří by byli v současné době volní, není mnoho," uvedla. Doufá, že z uchazečů komise nového šéfa vybere a doporučí radě města ke jmenování. V komisi zasednou nejen odborníci spjatí s českou divadelní scénou, ale také mimo jiné zástupci úřadů a veřejné správy.
Herinková řekla, že sama několik osobností vyzvala, aby se do konkurzu přihlásily, mimo jiné Martina Stropnického. Ten se ale vzhledem ke svému aktuálnímu politickému angažmá omluvil. Osloven byl i Vladimír Darjanin, jenž v minulosti vedl Českou filharmonii.

Plzeň začala nového šéfa divadla hledat proto, že dlouholetý ředitel Jan Burian odešel řídit Národní divadlo. Dočasně byl na jeho místo k 1. srpnu jmenován Ilja Racek.
Tomáš Šimerda i Karel Drgáč se už v minulosti na místo šéfa plzeňského divadla hlásili, a sice v roce 2011, kdy končilo funkční období tehdejšímu řediteli Janu Burianovi. Ten ale nakonec v konkurzu zvítězil a byl jmenován na dalších pět let.
Plzeňská pětisouborová scéna odehraje ročně přes 600 představení, počet diváků byl loni 210.000.

Autor článku: ČTK: brb, rot

Šéfovat divadlu v Plzni chce pět mužů, komise zasedne 16. září