20.11.2018 11:50

Sergei Polunin přidává pro velký zájem v ČR další dvě představení

„Moc mě těší, že se první dvě představení v Praze tak rychle vyprodala a je mi ctí oznámit, že přidáváme další dvě," řekl Sergei Polunin, nejslavnější baletní tanečník své generace, který k nám v dubnu příštího roku v české premiéře přiveze představení Satori. Po Velké Británii a Itálii bude Česká republika teprve třetí zemí, kde bude tato show ve dnech od 17. do 20.dubna uvedena.

První část večera nabídne jak nejslavnější klasická baletní díla, tak moderní scénický balet v rámci kterého Polunin zatančí i na hit Take Me To Church. Druhá polovina představení bude patřit titulnímu dílu Satori, jehož choreografii vytvořil Sergei Polunin, režíroval jej Gabriel Marcel del Vecchio z Cirque du Soleil a scénu navrhl David LaChapelle. Satori je japonský buddhistický termín pro "náhlé probuzení" nebo "osvícení", kterého lze dosáhnout pouze prostřednictvím osobní zkušenosti. „Myslím si, že Satori je něco, o co bychom měli usilovat všichni. Má mise je přinést tanec a balet širšímu publiku a pozvednout jeho vědomí a ducha," řekl Sergei Polunin.

„Pro mě osobně spočívá duchovní probuzení ve schopnosti žít v přítomném okamžiku. Pak začnete vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Mnoho věcí v našem životě tím získá novou perspektivu, některé se dokonce ukážou jako destruktivní. Jde o to přijít na to, co vás ničí a eliminovat to ze svého života, abyste zůstali přítomní a bdělí,” dodává tanečník.

Sergei Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Ve třinácti letech se však přestěhoval do Londýna, kde uspěl v konkurzu do prestižní Royal Ballet School a ve dvaceti letech se stal nejmladším prvním tanečníkem.

Balet mu však vzal dětství i pubertu a on si to začal zpětně vynahrazovat. Alkohol, drogy, skandály... 24. ledna 2012 Královský balet v Londýně k ohromnému údivu celého baletního světa opustil. Zdůvodnil to slovy: „Umělec ve mně zemřel.“ Vzkřísit mu ho o tři roky později pomohl až slavný fotograf a režisér David LaChapelle, který s ním natočil klip na píseň Take Me To Church irského zpěváka Hoziera. Video se stalo internetovým hitem a jméno Sergeje Polunina synonymem baletu. A to ho k němu přivedlo nazpátek.

Dnes Sergei Polunin fascinuje celý svět - svým mimořádným tanečním nadáním, které prokazuje i v nejnovějším Hozierovu videoklipu Movement, i pohnutým životním příběhem, který režisér Steven Cantor v roce 2016 zachytil v emotivním dokumentárním snímku „The Dancer". Ten byl v květnu loňského roku uveden i v Praze, v rámci dvou exkluzivních projekcí v Národním divadle, kde Polunin také krátce zatančil. Vstupenky na oba večery byly vyprodány během rekordních čtyř minut!

Teď poprvé však bude mít české publikum možnost zhlédnout tuto světovou baletní hvězdu v celovečerním představení. Ve dnech od 17. do 20.dubna ve Foru Karlín.

Autor článku: Kateřina Dědková