13.02.2008 00:00

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem zvýšilo meziročně návštěvnost o 33%

Umělecká vize, se kterou do Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem přišel v loňské sezóně nový ředitel divadla Tomáš Šimerda, nese své první ovoce. Spolu s mimořádným úspěchem v podobě čtyř nominací na prestižní cenu Thálie za rok 2007 se také meziročně zvedla návštěvnost vlastních inscenací Severočeského divadla na domácí scéně v Ústí nad Labem, a to o celých 33%.

V loňském roce přišlo na domácí představení do ústeckého divadla o 6300 diváků více než v roce 2006. Celkově jich tak bylo v minulém roce 25 000 přímo v Ústí a dalších téměř 20 000 na zájezdech po celé České republice. Na zájezdech v zahraničí shlédlo inscenace Severočeského divadla opery a baletu celkem 7500 diváků. Balet Severočeského divadla navíc hostoval na dalších 42 zahraničních představeních v rámci produkcí ve velkých kulturních halách a kulturních centrech pro tisíce návštěvníků. Producenti těchto představení však konkrétní údaje o návštěvnosti neposkytují.

„Chceme být divadlem všech,“ říká ředitel Severočeského divadla opery a baletu Tomáš Šimerda a pokračuje: „naši programovou nabídku se snažíme sestavovat velmi pestře, aby si u nás mohl vybrat opravdu každý. Na své si přijdou jak milovníci operety, tak lidé, kteří preferují muzikál nebo klasický balet, moderní taneční divadlo či z režisérského hlediska náročnější operní inscenace, jako je například v prosinci 2007 premiérovaná Traviata. Tuto nabídku doplňujeme symfonickými a operními koncerty, koncerty populárních interpretů a kvalitními činohrami hostujících souborů. Pamatujeme také na děti a mládež. Jednak pohádkami v neděli odpoledne a jednak představeními pro školy, která probíhají v dopoledních hodinách ve všední dny. To, že naše snaha u našich návštěvníků správně rezonuje a že se nám meziročně podařilo zvýšit návštěvnost na domácí scéně o plnou třetinu, je pro celé divadlo velkou odměnou a zároveň silnou motivací pro další práci.“

Severočeské divadlo opery a baletu bylo otevřeno v roce 1909 a příští rok tedy oslaví 100 let od svého založení. V loňském roce odehrálo Severočeské divadlo celkem 82 představení ve vlastní produkci - 17 operních, 14 operetních, 15 muzikálových, 24 baletních a 12 koncertů. Dalších 55 představení, které byly v ústeckém divadle odehrány v loňském roce, představují činohry hostujících souborů a představení pro děti a školní mládež. Kapacita Severočeského divadla je 450 míst a průměrná návštěvnost byla v minulém roce 75%. Divácky nejúspěšnějšími tituly loňského roku byly muzikály Sugar – někdo to rád horké a West Side Story, opery Bludný Holanďan a Carmen, opereta Čardášová princezna a klasický balet Louskáček.

Kontakt pro novináře: Alena Vaicová, tisková mluvčí SDOB: alena.vaicova@operabalet.cz, 608221196 nebo 475258648

www.operabalet.cz

Zdroj: divadlo.usti@operabalet.cz

Autor článku: Informace z divadel