19.12.2022 20:41

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem dostane od města téměř jeden milion korun

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem dostane od města téměř jeden milion korun na úhradu nákladů na mzdy, autorské honoráře a náklady na materiál. Divadlo má město napůl s Ústeckým krajem, který schválil příspěvek ve výši 800.000 korun pouze na mzdy.

Opoziční zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí) navrhl, aby město zaplatilo stejnou částku jako kraj, tedy 800.000 korun. Pro se vyslovilo deset zastupitelů, 26 se zdrželo. Pro původní návrh, tedy příspěvek ve výši 979.000 korun, bylo 35 zastupitelů, Blažej se zdržel.

Ústecký kraj vede s městem dlouhodobě debatu o tom, kdo se bude o divadlo nadále starat. Každá samospráva přispívá na provoz instituce 33 milionů korun ročně, učiní tak ještě příští rok, kdy vyprší smlouva mezi městem a hejtmanstvím.

Divadlo patří od roku 2012 městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu. Kraj divadlo zpočátku financoval sám, pak už napůl s městem. Vstup kraje do Severočeského divadla znamenal vyřešení složité ekonomické situace, kdy Ústí nemělo peníze na jeho financování. Divadlu hrozilo ukončení činnosti už v roce 2010.

Strany probírají několik možností. Jednou z nich je to, že si divadlo ponechá město a že muzeum, městskou příspěvkovou organizaci, si převezme kraj. Další variantou je to, že si divadlo nechá kraj a město si naopak ponechá muzeum.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: trs, hj