03.10.2019 12:44

Severočeské divadlo se po letech vrátilo k baletu Louskáček

Severočeské divadlo se po letech vrátilo k baletu Louskáček. V nové podobě je pohádkový příběh vystavěn nejen na pohybu, ale také na hereckém umění. Větší prostor dostala hudba. Premiéra se uskuteční 4. října. Připravena jsou vánoční představení.

„Zcela jsme změnili koncepci. Už to není klasické zpracování," řekl po dnešní generální zkoušce novinářům choreograf Vladimír Gončarov. „Došli jsme k závěru, že tento příběh je nejen o malé Klárce, ale je to příběh rodinný. Chceme více ponořit diváka do atmosféry šťastné milující rodiny, do kouzelného světa, který v dnešní době lidem chybí," uvedl Gončarov.

Každou scénu Gončarov s kolegyní Margaritou Pleškovou pečlivě připravovali. „Chceme, aby chodili do divadla rodiče s dětmi, prarodiče s vnoučaty na pohádku, aby si po skončení chtěli koupit lístky na další představení," poznamenala Plešková.

Baletní soubor divadla se v nedávné době obměnil. V Louskáčkovi tak uvidí návštěvníci nové tváře. A také kostýmy a dekorace jsou nové, původní z roku 2007 nevydržely. „Účinkuje celý baletní soubor a zapojili jsme i děti," uvedl Gončarov.

Dvojroli tatínka a prince Louskáčka ztvárnil Roman Soviar. „Je to balet stavěný na naše nohy, mám dva duety, kdy sotva můžu dýchat, dá to zabrat, ale zkoušení mě moc bavilo," řekl Soviar. Roli malé Klárky a zároveň maminky hraje Kristýna Petrášková. „Je to pro mě něco nového, musím dát do vystoupení všechny city a přitom je to náročné," uvedla. Vžít se do roli matky jí prý velmi pomohly děti, které se pohybují na scéně.

Důraz na hereckou stránku je podle Gončarova důležitý. „Jsem moc rád, že můžu pracovat s mladými vnímavými lidmi, kteří chápou, že nejen technická, ale i herecká stránka je důležitá," uvedl choreograf.

Balet o třech jednáních je dlouhý hodinu a 40 minut. Určen je podle tvůrců pro laiky, kteří chtějí vidět vánoční pohádkový příběh, i pro milovníky baletu.

Louskáček vznikl na náměty příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna Louskáček a Myší král. Balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského měl premiéru v roce 1892 v Mariinském divadle v Petrohradě. V době vánoční je pravidelně na repertoáru mnoha divadel.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: Radka Fialová, hj