03.10.2019 12:44

Severočeské divadlo se po letech vrátilo k baletu Louskáček

Severočeské divadlo se po letech vrátilo k baletu Louskáček. V nové podobě je pohádkový příběh vystavěn nejen na pohybu, ale také na hereckém umění. Větší prostor dostala hudba. Premiéra se uskuteční 4. října. Připravena jsou vánoční představení.

„Zcela jsme změnili koncepci. Už to není klasické zpracování," řekl po dnešní generální zkoušce novinářům choreograf Vladimír Gončarov. „Došli jsme k závěru, že tento příběh je nejen o malé Klárce, ale je to příběh rodinný. Chceme více ponořit diváka do atmosféry šťastné milující rodiny, do kouzelného světa, který v dnešní době lidem chybí," uvedl Gončarov.

Každou scénu Gončarov s kolegyní Margaritou Pleškovou pečlivě připravovali. „Chceme, aby chodili do divadla rodiče s dětmi, prarodiče s vnoučaty na pohádku, aby si po skončení chtěli koupit lístky na další představení," poznamenala Plešková.

Baletní soubor divadla se v nedávné době obměnil. V Louskáčkovi tak uvidí návštěvníci nové tváře. A také kostýmy a dekorace jsou nové, původní z roku 2007 nevydržely. „Účinkuje celý baletní soubor a zapojili jsme i děti," uvedl Gončarov.

Dvojroli tatínka a prince Louskáčka ztvárnil Roman Soviar. „Je to balet stavěný na naše nohy, mám dva duety, kdy sotva můžu dýchat, dá to zabrat, ale zkoušení mě moc bavilo," řekl Soviar. Roli malé Klárky a zároveň maminky hraje Kristýna Petrášková. „Je to pro mě něco nového, musím dát do vystoupení všechny city a přitom je to náročné," uvedla. Vžít se do roli matky jí prý velmi pomohly děti, které se pohybují na scéně.

Důraz na hereckou stránku je podle Gončarova důležitý. „Jsem moc rád, že můžu pracovat s mladými vnímavými lidmi, kteří chápou, že nejen technická, ale i herecká stránka je důležitá," uvedl choreograf.

Balet o třech jednáních je dlouhý hodinu a 40 minut. Určen je podle tvůrců pro laiky, kteří chtějí vidět vánoční pohádkový příběh, i pro milovníky baletu.

Louskáček vznikl na náměty příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna Louskáček a Myší král. Balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského měl premiéru v roce 1892 v Mariinském divadle v Petrohradě. V době vánoční je pravidelně na repertoáru mnoha divadel.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: Radka Fialová, hj

Severočeské divadlo se po letech vrátilo k baletu Louskáček

Inscenace

14.11.2019

Frankenstein ožije na jevišti Divadla Petra Bezruče

Frankenstein ožije na jevišti ostravského Divadla Petra Bezruče. Umělecký šéf ostravského divadla a režisér Jan Holec pro toto uvedení slavného díla Mary Shelleyové připravil vlastní dramatizaci. V hlavních rolích příběhu o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy se představí Lukáš Melník a Vojtěch Johaník. Slavnostní premiéra se uskuteční v pátek 15. listopadu. ČTK to dnes řekla mluvčí dovadla Michaela Kubicová.

14.11.2019

Ve Švandově divadle chystají adaptaci slavného románu Na Větrné hůrce

Po úspěchu inscenace Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o soužití Jana Wericha s Vladimírem Holanem v jedné vile, připravuje režisér Martin Františák ve Švandově divadle další lákavou novinku. V adaptaci Marie Novákové tu brzy ožije jedno z nejslavnějších děl anglické literatury, román Na Větrné hůrce od Emily Brontë. Premiéra stejnojmenné inscenace se chystá 23. listopadu 2019 ve Velkém sále.

14.11.2019

Liberecký baletní soubor uvede jazzovou taneční komedii Sluha dvou pánů

V historické budově Šaldova divadla uvede liberecký baletní soubor již tento pátek 15. listopadu 2019 svoji první premiéru v sezóně – jazzové taneční divadlo Sluha dvou pánů. Choreografie, režie i zpracování libreta se ujala Alena Pešková, která se nechala inspirovat Goldoniho komedií typů Sluha dvou pánů z roku 1745.