21.09.2011 15:00

Severočeské divadlo uvede operetu Na tý louce zelený

První premiéra nové divadelní sezóny v Severočeském divadle opery a baletu se uskuteční v pátek 23. září v 19 hodin, a bude jí prvorepubliková opereta Járy Beneše Na tý louce zelený.

Komický příběh o tom, co se stane, když na venkovském panství, kde se zastavil čas, přijíždí jeho nová majitelka, která se rozhodne tamní fungující, ale podle jejího názoru zastaralé hospodářství modernizovat dle posledních vědeckých poznatků potrhlého profesora, se těší oblibě dodnes. Inscenaci bude vévodit Josef Alois Náhlovský a jemu vlastní osobité ztvárnění hajného Štětivce. V roli roztržitého profesora Bulfínka účinkuje Pavel Machát, v úloze líbezné Štětivcovy dcery Hančí vystoupí Eva Boháčková. Samozřejmě nesmíme zapomenout na stěžejní milostnou dvojici, jejímiž protagonisty jsou energická a zároveň půvabná Anna Klamo v roli novopečené majitelky panství Aleny Skalické a šaramantní Jaloslav Kovacs coby lesní inženýr Miláček.
Představení plné známých písniček v režii Tomáše Šimerdy, s nápaditou scénou Vladimíra Soukenky a kostýmy renomovaného Josefa Jelínka, potěší oko i ucho diváka. Choreografem nanejvýš povolaným je Zdeněk Prokeš. Orchestr SD dirigují Norbert Baxa nebo Milan Kaňák, který na inscenaci spolupracoval zároveň jako sbormistr. Výsledkem spolupráce tohoto inscenačního týmu je vskutku svižná podívaná, která jistě potěší.

Režisér Tomáš Šimerda ke své inscenaci řekl: „Na úvod sezóny 2011/12 jsme se rozhodli pro jednu z nejúspěšnějších prvorepublikových operet Na tý louce zelený, která měla svou premiéru ve 30. letech minulého století v dnešním divadle Na Fidlovačce a dosáhla tehdy skvělých 475 repríz. Byl to triumf také díky skvělému obsazení všech rolí - ve vděčné roli hajného Štětivce alternovali tehdy populární Jára Kohout s Ferencem Futuristou. V dalších obdobích vystupovali v této roli například herci Jarda Štercl nebo Lubomír Lipský. Po tomto roztomilém dílku jsme sáhli hned z několika důvodů, jednak z důvodu jeho divácké oblíbenosti, druhak, že na roli hajného Štětivce měl velkou chuť přítel našeho divadla, Ústečák, Josef Alois Náhlovský, který v našem divadle v minulých sezónách bravurně nastudoval již Čochtana v Divotvorném hrnci. Už teď mohu říci, že je jako Štětivec neodolatelný. Zvu tedy příznivce zábavného divadla na vtipné dialogy, komické situace, trochu sentimentu, který k operetnímu žánru patří, a především na skvělé šlágry z pera Járy Beneše, jako je např. „Já bych chtěl mít tvé foto“.“

Na tý louce zelený
Libreto: Tobis-Špilar-Mírovský-Rohan
Hudba: Jára Beneš

Opereta Járy Beneše Na tý louce zelený bavila v době svého vzniku nejširší publikum. Dnes má pro nás navíc kus jakési nostalgie – asi tak, jako když se díváme na film pro pamětníky. Víme, jak to skončí, smějeme se osvědčeným a nepřekvapivým situacím, ale smát se nepřestáváme. Je to relaxace. Faktem je, že v žebříčku prvorepublikových operet stojí opereta Na tý louce zelený vedle Polské krve Oskara Nedbala a Rose Marie Rudolfa Frimla, tedy hodně vysoko. V dílku Na tý louce zelený je všudypřítomný humor: v jednotlivých situacích a replikách, zejména však ve dvou proslulých výstupech profesora Bulfínka s hajným Štětivcem o trampotách vzájemného (ne)porozumění, operetní obdobě slavných forbín Voskovce a Wericha.
Oblíbenost této operety spočívá jednak v pronikavé Benešově hudbě, kdy si řada pamětníků uvědomí, že poslouchá skutečné české evergreeny, např. "Na tý louce zelený roste babyka", „Venoušku, Venoušku, to se dělá?“ nebo „Já bych chtěl mít tvé foto“. A dále ve veselohernosti českých lidových postav, která zaručuje celovečerní zábavu. Operetku Na tý louce zelený uvádíme se vším, co k ní patří: se spoustou líbivých melodií, trochou sentimentu, mořem lásky a patřičnou dávkou lidového humoru. V žánrové skladbě našeho repertoáru nám takový titul chyběl.

Režie: Tomáš Šimerda
Hudební nastudování: Norbert Baxa
Dirigenti: Norbert Baxa, Milan Kaňák
Sbormistr: Milan Kaňák
Choreografie: Zdeněk Prokeš
Výtvarník scény: Vladimír Soukenka
Výtvarník kostýmů: Josef Jelínek

Vojtěch Skalický, velkostatkář                                               Petr Matuszek
Alena Skalická, jeho neteř                                                     Anna Klamo
Václav Bulfínek, profesor                                                      Pavel Machát
Jiří Miláček, lesní inženýr                                                      Jaroslav Kovacs
Bruno Eisenkulka, nadlesní                                                  Tomáš Ondřich
Matěj Štětivec, hajný                                                             Josef Alois Náhlovský
Barbora, jeho žena                                                               Hana Koubová
Hančí, jejich dcera                                                                Eva Boháčková
Gustav Horowitz, nadporučík mimo službu                           Tomáš Brázda
Lola Paličková, majitelka salónu krásy                                 Barbora Kadlčíková
Vyvolavač na pouti                                                                Vladimír Štěpka
Myslivecký mládenec                                                             Ivan Zelycz

Autor článku: Alena Vaicová

Severočeské divadlo uvede operetu Na tý louce zelený