12.10.2022 20:51

Severočeské divadlo uvede premiéru muzikálu My Fair Lady v režii Filipa Nuckollse

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem v pátek uvede premiéru slavného muzikálu My Fair Lady v režii Filipa Nuckollse. K americké inscenaci z roku 1956 napsal libreto Alan Jay Lerner a hudbu Frederic Loewe. Inspirací pro tvůrce muzikálu byla slavná divadelní hra Georga Bernarda Shawa Pygmalion z roku 1912. Známý příběh o chudé květinářce Elize Doolittlové, kterou si vzal do parády profesor fonetiky, odehrají divadelníci 19. listopadu a 4. prosince také v Děčíně. ČTK o tom dnes informovala mluvčí divadla Alena Vaicová.

Prostořekou měšťačku z nižší vrstvy oslovil profesor Hendy Higgins kvůli sázce se svým přítelem. Umanul si, že z Lízy udělá kultivovanou dámu, aniž by si někdo povšimnul, že není z vyšších společenských kruhů. Po čase se ale ukáže, že propad mezi společenskými kruhy není zaviněn osobností či povahou, ale pouze prostředím a vlivy, které na člověka působily. Z Lízy se během ‚experimentu' vyklube kultivovaná žena, která v ní dřímala už dávno předtím.

„Správně bychom vlastně měli do nadpisu napsat My Fair Líza, neboť tato tři slova umístili do kolonky ‚název' libretista Alan Jay Lerner a skladatel Frederick Loewe v prvním scénáři, který začali na jaře roku 1956 připravovat v divadle New Haven," uvedl Nuckolls. Až těsně před premiérou byl na základě požadavku ředitelství divadla název změněn. My Fair Lady se od své první premiéry v roce 1956 hrála nepřetržitě šest let a zaznamenala ve středoevropském prostředí nepředstavitelných 2717 repríz. Společnost Warner Bros. následně koupila filmová práva za 5,5 milionu dolarů a 50 procent z hrubých tržeb. V té době šlo o nejdráž zakoupená práva k divadelní předloze. Samotný rozpočet filmu dosáhl rekordních 17 milionů dolarů.

Scénu a kostýmy pro Severočeské divadlo vytvořil Jan C. Löbl, choreografii si vzal na starost Jan Veselý. V hlavní roli se obecenstvo představí Karolína Herzinová a Jakuba Šeniglová, Higginse si zahraje Tomáš Christian Brázda. V dalších rolích se představí Petr Matuszek či Ctirad Götz. V muzikálu účinkují ještě sólisté, baletní soubor, sbor a orchestr. Poslední uvedení My Fair Lady v Severočeském divadle bylo v roce 2010.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: trs, kš