16.11.2021 16:43

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede operu Tristan a Isolda

Z důvodu nemoci uměleckých zaměstnanců v orchestru (Covid-19) ruší divadlo premiéru - Tristan und Isolde v pátek 19. 11. a představení Tristan und Isolde v neděli 21. 11. 2021. Náhradní termíny budou včas oznámeny.

Alena Vaicová, tajemnice divadla


Severočeské divadlo opery a baletu uvede v pátek premiéru opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda. Očekává velký zájem návštěvníků. Současná epidemie koronaviru výrazně zasáhla do dramaturgie scény, několikrát se přesouvaly premiéry i naplánovaná představení, vracelo se vstupné. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Alena Vaicová.

Režie opery se ujala slovenská režisérka Andrea Hlinková, která se vrací do Severočeského divadla po několika úspěšných inscenacích. „Její spolupráce s výtvarnicí Andreou Struhárovou a choreografem Vladimírem Gončarovem tvoří skvěle sehraný tým," uvedla Vaicová. Režijně-výtvarná koncepce se váže na jinou dimenzi, a to vesmír, univerzum, nekonečno, tedy prostor, kde se nenaplněná láska dočká svého naplnění.

Hudebně operu s orchestrem nastudoval ředitel divadla a dirigent Miloš Formáček. V roli Tristana se objeví Jakub Pustina, Isoldu alternují Eliška Weissová a Valeria Vaygant. Nastudována je opera v originále, na domácí scéně ji divadlo uvádí s českými titulky.

Severočeské divadlo uvádí verzi, která byla s ústeckým operním souborem a pod taktovkou Františka Vajnara nastudována v tehdejším Státním divadle Zdeňka Nejedlého, po konzultaci s rodinou Richarda Wagnera. Premiéra se uskutečnila 30. června 1972. U příležitosti současného uvedení této opery byla ústeckému divadlu zapůjčena busta hudebního skladatele Richarda Wagnera Společností Richarda Wagnera v Praze.

Milostný příběh Tristana a Isoldy vznikl v letech 1856-1859. „O operu je enormní divácký zájem," řekla Vaicová s tím, že jinak je návštěvnost v současnosti kolísavá. „Je závislá na momentální epidemiologické situaci," dodala. „Diváci nicméně chodí. My chceme hrát, a proto důsledně dodržujeme veškerá nařízení a proticovidová opatření. Naše paní uvaděčky vyžadují od každého návštěvníka potvrzení o očkování či negativní test nebo doklad o prodělání covidu. Vše se stíhá a myslím, že i naši návštěvníci si na to již zvykli," uvedla mluvčí.

V současné době má divadlo přes 300 abonentů. „Máme 165 zaměstnanců. Většina je očkovaná proti covidu, což je vzhledem k zahraničním zájezdům nutné," řekla mluvčí.

V letošním roce uvedlo divadlo dvě premiéry, jednu baletní a druhou operetní. „Obě premiéry jsme našim divákům dlužili již z minulé sezóny," poznamenala Vaicová. Na prosinec plánuje divadlo např. baletní představení Louskáček, Romeo a Julie, Baletní triptych, operetu Čardášová princezna, muzikál Noc na Karlštejně, koncert Vánoce s Edith Piaf (s Radkou Fišarovou), pohádky pro děti a několik koncertů.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: fir, dr