31.08.2020 11:35

Sex ve třech a jeho následky ve střelené irské komedii Jezebel

Novou sezónu Divadla Kampa odstartuje v úterý 8. září česká premiéra svérázné irské komedie Jezebel v podání Divadla NaHraně. Její autor Mark Cantan v ní domýšlí komické následky sexuálních experimentů včetně sexu ve třech. V překladu Kláry Kolinské a režii Šimona Dominika se v hlavních rolích této novinky představí Sarah Haváčová, Renata Prokopová a Ondřej Novák. První reprízy jsou plánovány na 19. září a 9. a 18. října.

Děj pomocí vtipných zkratek sleduje nejprve sbližování statistika Alana (Novák) a personalistky Robin (Prokopová), kteří si však po šestiměsíčním soužití musejí přiznat, že jejich vzájemná sexuální přitažlivost vyhořela. Jako prakticky uvažující lidé se rozhodnou zachránit svůj vztah tím, že začnou v tomto směru experimentovat. Zvolená metoda bezchybně funguje až do dne, kdy Robin v nouzi o nové nápady navrhne Alanovi sex ve třech. Třetí postavou hry je výtvarnice Jezebel (Haváčová), věčná smolařka nejen na poli partnerských vztahů. Právě ona se v podstatě omylem stane účastnicí poněkud nešikovně domluveného nového sexuálního dobrodružství Alana a Robin. Jediná noc ale zásadně a nečekaně zamíchá osudy celé trojice: po čase se Alan dozvídá, že s oběma ženami čeká dítě.

U nás dosud neznámý irský dramatik a herec Mark Cantan nezapře ve způsobu, jímž komponuje zápletku a staví dialogy, svoji minulost stand-up komika. Originálním způsobem pracuje rovněž s formou, děj posouvá někdy i skokem pomocí komentářů – všichni tři hrdinové jsou nejen aktéry, ale s odstupem a ironií také vypravěči svého příběhu. „Dlouho jsem neviděl takhle vtipný současný text, smál jsem se nahlas už při čtení,“ komentuje hru Ondřej Novák. „V zápletce je hned několik nedorozumění, hra jde často až na hranici frašky, jindy se zase víc podobá sitcomům, ale i při lechtivém tématu zůstává pořád velmi decentní. Navíc mám skvělé partnerky, bude radost to hrát,“ dodává.

Jezebel je Cantanovou divadelní prvotinou, v roce 2013 za ni získal prestižní Cenu Stewarta Parkera pro nejlepší irský debut. První inscenace této hry v předním dublinském divadle Rough Magic měla takový úspěch, že poté procestovala nejen irská, ale i anglická divadla včetně hostování na West Endu. Mark Cantan je tak dalším z mimořádných anglosaských autorů, kteří se díky dramaturgii Divadla NaHraně poprvé dostávají na česká jeviště.

Divadlo NaHraně je nezávislý divadelní soubor, který se od svého založení v roce 2009 zaměřuje především na současnou britskou dramatiku, uváděnou v českých premiérách. Soubor působí v Divadle Kampa, Jezebel je jeho šestnáctou inscenací, na podzim 2020 plánuje ještě první uvedení skotského dramatu Instinkt v režii Petra Štindla.

http://www.divadlonahrane.cz/

Autor článku: David Karban