05.09.2019 10:01

Sezona 2019/2020 v Divadle Na zábradlí: Pět premiér, dva nováčci v hereckém souboru, redesign loga a další novinky

Divadlo Na zábradlí má za sebou vydařenou oslavu šedesátin v uplynulé sezoně a s neutuchajícím elánem vstupuje do sezony letošní. Repertoár obohatí pět nových inscenací – texty dosud na divadelní scéně neviděné či autorské kusy. Soubor se rozroste o Vojtěcha Vondráčka a Kateřinu Císařovou, další herecké osobnosti budou na Zábradlí hostovat. Vstup do sezony 2019/2020 provází redesign loga a nový vizuální styl z dílny Studia Najbrt. Diváci budou moci také zažít netradiční workshopy k jednotlivým inscenacím, tradiční dramaturgické úvody a diskuse s tvůrci pod hlavičkou doprovodného programu DNz2.

S říjnovou premiérou Krátkých rozhovorů s odpornými muži se na Zábradlí vrátí režisérsko-dramaturgický tandem Svozil – Jankovcová, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018–2024. Prostor dostanou oba kmenoví režiséři DNz: Tajný agent je třetí autorskou inscenací Davida Jařaba v jeho britské trilogii. Po Macbethovi a Sherlocku Holmesovi tentokrát zpracuje další ikonu anglické literatury, pana Verloca. Jan Mikulášek se ponořil do inspirativních hlubin francouzské literatury a nabídne osobitou verzi Balzacových Ztracených iluzí. První premiérou nového roku bude Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků inscenovaná čerstvými absolventy DAMU Borisem Jedinákem a Petrem Erbesem. Stejně tak poprvé se v Divadle Na zábradlí představí scenárista Jaroslav Žváček a režisér Jan Prušinovský, který mimo jiná oceňovaná televizní a filmová díla režíroval divácký hit – seriál Most! Jejich Na břevno osvěží divadelní jaro 2020.

Zábradlí pevně kráčí nevyšlapanou cestou, objevuje témata a příběhy odvozené ze současnosti, literatury i historie. Pravidelné hraní na domácí scéně doplní tuzemské zájezdy i prezentace v zahraničí. V Paříži uvedeme autorskou inscenaci Jana Mikuláška a Dory Viceníkové Požitkáři, kteří elegantní formou promlouvají o posledních věcech člověka. V Londýně představíme inscenaci Miloše Orsona Štědroně a Jana Friče Velvet Havel o zcela mimořádné osobnosti nejen našeho divadla. A chystáme také překvapení – nové grafické pojetí divadla. Zábradlí spojilo svou cestu s renomovaným grafickým studiem Aleše Najbrta a výsledek jistě vzbudí pozornost a možná i vášně,“ konstatuje ředitel DNz Petr Štědroň.

V aktuální sezoně se divadlo vrací k původní značce Libora Fáry z 60. let v redesignované podobě. „Značku Divadla Na zábradlí jsme v rámci redesignu inverzně otočili do pozitivní varianty černého kompaktního symbolu. Odstraněním nápisu Divadlo Na, který byl původně součástí značky, jsme získali ´pouze´ název Zábradlí, který je pro divadlo dnes již zažitý a pro funkci značky ideální. Tato změna mimo jiné umožňuje čitelně používat značku i v minimálních velikostech. Na tiskovinách reprezentujících divadlo funguje jako drobný podpis, vědomý odkaz k vlastní historii, který doplňuje nový vizuální styl založený na výrazné typografii a autorském výtvarném pojetí,“ vysvětluje grafická designérka Andrea Vacovská ze Studia Najbrt.

Důležitou inspirací nového vizuálního stylu se staly pro Divadlo Na zábradlí typické prostorově malé jeviště a velmi výrazný výtvarný styl scénografie a kostýmů spojený především s působením současného souboru. „Atributy a rekvizity kurátorsky vybrané z divadelních her budou tvořit obsah plakátů. Objekty z jednotlivých her jsou pak v detailech také používány pro další aplikace či tiskoviny jako jsou měsíční programy, vizitky nebo exteriér divadla,“ dodává Andrea Vacovská. V nové vizuální podobě bude prezentována první premiéra letošní sezony Krátké rozhovory s odpornými muži a poté všechny další.

I v letošní sezoně přinese Divadlo Na zábradlí něco navíc v podobě doprovodného programu DNz2. Připraveny jsou workshopy k představením pod vedením absolventů Katedry výchovné dramatiky DAMU. Diváci tak zažijí netradiční úvod k představení, kdy je zkušení lektoři speciální formou seznámí s principy a poetikou dané inscenace a pomohou otevřít jejich mysl tak, aby si z představení odnesli ještě větší zážitek. Chybět nebudou ani tradiční dramaturgické úvody a diskuze s tvůrci jednotlivých inscenací.

www.nazabradli.cz

Autor článku: Vladana Drvotová