25.10.2019 09:29

Sezóna baletu v kině začíná poctou legendárním choreografům

Královský balet v Londýně zahajuje už příští měsíc sezónu přímých přenosů do kin. Nadcházející cyklus láká příznivce baletní klasiky i současného baletu. Prvním přenosem už 5. listopadu je komponovaný večer klasického baletu, triptych legendárních choreografů Maria Petipy, Fredericka Ashtona a Kennetha MacMillana.

„Tato sezóna obsahuje vše, co bych chtěl v Královském baletu vidět,“ prohlásil pro britský magazín The Stage umělecký šéf ROH Kevin O’Hare. „První polovinu tvoří velká díla našeho baletního dědictví, jako je Raymonda Act III nebo Coppélie. A pak je tu několik nových děl, jako je Labutí jezero nebo Projekt Dante Christophera Wheeldona,“ pokračuje.

Novou sezónu zahájí smíšený program klasického baletu. Triptych legendárních choreografů Maria Petipy, Fredericka Ashtona a Kennetha MacMillana představí všestrannost baletního souboru ROH – od klasických začátků ruského baletu přes britskou školu až po MacMillanovu techniku spojenou s moderním myšlením.

Hned dalším přenosem v prosinci bude romantický balet Coppélie, pilíř klasického baletního repertoáru. Pohádkový balet v choreografii Ninette de Valois přinese na jeviště humor i prvky folklóru a v předvánočním čase potěší malé i velké diváky. Překrásná Delibesova partitura je podkladem komplikované choreografie, v níž záleží na technické preciznosti a souhře celého souboru. Spolupráce jevištního výtvarníka Osberta Lancastera tvoří z pestrého příběhu zážitek pro celou rodinu.

Louskáček, slavný balet P. I. Čajkovského v inscenaci na náměty Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna, se v předvánočním čase objevuje už pravidelně ze záznamu. Především v choreografii slavného Petera Wrighta z roku 1984 je nezapomenutelný. Scénografie od Julie Trevelyan Oman se inspiruje vánočními motivy 19. století. Využívá poezie malovaných dřevěných hraček, teplých barev a kostýmů i uniforem, které jako by vzešly z dětských knížek nalezených na půdě. Klasické hudební motivy jako vířivý valčík sněhových vloček nebo tanec Cukrové víly se vám vryjí pod kůži.

V roce 2020 se pak příznivci baletu mohou těšit na inscenace Spící krasavice, Labutí jezero nebo Projekt Dante.

Kompletní program baletních přenosů je na www.baletvkine.cz.

Autor článku: Radek Pavlovič