09.09.2016 09:43

Sezonu v kladenském divadle zahajuje muzikál Donaha!

Sezonu v kladenském divadle zahajuje muzikál Donaha! s Martinem Písaříkem v hlavní roli. Představení režíruje Ondřej Brousek, premiéru má v pátek. Zpracování muzikálu není pojaté velkolepě, ale klade důraz mimo jiné na hudební stránku. Novinářům to dnes po generální zkoušce muzikálu řekla dramaturgyně kladenského divadlaKristýna Čepková.

Donaha! je příběhem šesti nezaměstnaných ocelářů, kteří se rozhodnou svou situaci řešit originálním způsobem. Právě v Kladně fungovaly dříve rozsáhlé ocelářské provozy, po roce 1989 byly zásadně zredukovány. I proto může být některým divákům příběh a problémy hrdinů blízké. Zpočátku se uvažovalo o tom, že by příběh mohl být přesunutý do kladenského prostředí, ale podle dramaturgyně je paralela čitelná i při zachování amerického prostředí.

V dalších rolích se objeví například Jan Krafka, který se vrátil do kladenského angažmá, nebo Jaromíra Mílová, která do souboru přechází z Národního divadla. "Nejtěžší byl tanec. A vlastně je to pořád nejtěžší věc, i když už zítra bude premiéra," řekl Krafka. Podle Čepkové se při zkouškách podařilo herecký soubor včetně jeho nových členů stmelit.

Autory muzikálu Donaha jsou Terrence McNally a David Yazbek. Světovou premiéru měl v roce 2000 v San Diegu, česká premiéra byla o pět let později v Liberci. Kladenské zpracování je v ČR dvanáctým nastudování. Muzikál vznikl na motivy britské povídky Wendy Holdenové a filmového scénáře Simona Beaufoye, film z roku 1997 získal několik nominací na Oscara.

V letošní 102. sezoně Městského divadla Kladno diváci uvidí necelou desítku premiér, po Donaha! bude následovat 1. října psychologický thriller Nadaný žák na malé scéně divadla. Sezonu uzavře v červnu Shakespearova komedie Mnoho povyku pro nic.

Divadlo bylo pět let uzavřené kvůli rozsáhlé rekonstrukci, opravu provázely komplikace s tendrem i stavební firmou. Rekonstrukce stála zhruba 160 milionů korun. První premiérou v opravené budově byla v dubnu komedie Tlusté Prase.
Při zkoušení muzikálu se zkoušely i nové technologie včetně aparatury, se kterou bylo třeba se naučit pracovat. Rekonstrukcí se také změnila akustika budovy a bylo potřeba udělat drobné úpravy, aby byl zvuk ideální.

Nejbližší reprízy muzikálu už jsou téměř vyprodány. Divadlo má přes 300 předplatitelů. Podle uměleckého šéfa Jaroslava Slánského by bylo ideální dostat se přes hranici 1000 předplatitelů. To chce podpořit i další formou předplatného, které se nebude kupovat jen na sezonu, ale třeba i na kalendářní rok.
Divadlo chystá i další akce, například obnovu tradice Malých kladenských dionýsií a divadelního plesu, v plánu je pořádání hudebních večerů.

https://divadlokladno.cz/ 


Autor článku: ČTK: Sandra Bejšáková, kš

Sezonu v kladenském divadle zahajuje muzikál Donaha!