23.05.2012 13:03

Shakespearovské slavnosti letos nabídnou v Brně pět her

Velké nádvoří hradu Špilberk se v létě potřinácté promění v kulisu tragédií i komedií dramatika Williama Shakespeara. Letní shakespearovské slavnosti tentokrát v Brně nabídnou pět inscenací, z nichž tři ještě zdejší publikum vidět nemohlo. Novinkou bude v Brně inscenace Richarda III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli, komedie Marná lásky snaha a slovenské představení Dvaja páni z Verony. Pořadatelé to dnes v Brně řekli novinářům.    

Shakespearovské slavnosti v Brně potrvají od 20. července do 4. srpna. Nejprve jsou na programu všechny tři novinky. Na konci července dostanou diváci příležitost zhlédnout opět po roce také Zkrocení zlé ženy v režii Daniela Špinara. V srpnu se na nádvoří vrátí hit minulých sezon, Veselé paničky windsorské v hlavních rolích s Boleslavem PolívkouSimonou Stašovou.    

Slavnosti se v létě konají také v dalších českých a slovenských městech. Richard III. se na nich objeví poprvé. Roli "největšího ze Shakespearových bídáků" svěřil režisér Martin Huba Langmajerovi, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet. V inscenaci hrají také Klára Issová, Kamil Halbich, Simona Postlerová, Eva SalzmannováMarek Taclík.    
Huba chce na Richarda III. pohlédnout s jistým pochopením. "Nechtěl jsem přijmout přesvědčení, že se někdo může narodit zlý," řekl režisér. Postavu podle něj formují kruté vnější okolnosti, vždyť většina lidí v Richardově okolí má na rukou krev. "Nechceme zlo ospravedlnit, ale pochopit," zdůraznil Huba. Inscenace se podle něj nemá stát "historickou freskou a muzeem kostýmů", divadelníci naopak usilují o výpověď, která je aktuální i v současnosti.    

Představení Marná lásky snaha připravuje ostravský spolek PaS de Théatre. Režisér Ondřej Spišiak do ní obsadil přední herce z metropole Moravskoslezského kraje. V představení účinkuje také Michal Kavalčík, známý hlavně díky svému bavičskému pseudonymu Ruda z Ostravy. Dvaja páni z Verony vznikají v Bratislavě, v představení ale účinkují také čeští herci, například Martin Zounar nebo brněnský Cyril Drozda.     Všechna představení začínají ve 20:30 na velkém nádvoří hradu Špilberk.
Představení se kvůli počasí nikdy neruší předem, pořadatelé o konání rozhodují vždy až večer na místě.

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dvd

Shakespearovské slavnosti letos nabídnou v Brně pět her