04.09.2020 10:51

Showcase slovenského divadla vo Varšave

Od 3. do 8. septembra sa vo Varšave uskutoční showcase slovenského divadla s názvom Dzieje się obok s podtitulom Prehľad súčasného slovenského divadla, na ktorom sa predstaví osem úspešných slovenských divadelných inscenácií. Podujatie organizuje Divadelný ústav Zbigniewa Raszewského z Varšavy, jeho kurátorkou je poľská slovakistka Katarzyna Pilarska. Účasť viacerých slovenských divadiel na podujatí umožnil Fond na podporu umenia.

Na výnimočnej prehliadke, prinášajúcej to najlepšie zo slovenského divadla posledných rokov, sa predstaví napríklad Prešovské národné divadlo s inscenáciou Moral Insanity, ktorá vyhrala cenu Grand Prix Nová dráma/New Drama 2019 aj cenu DOSKY 2019; Americký cisár Štúdia 12 a Divadla Pôtoň, ocenený v rámci viacerých kategórií DOSKY 2018; Divadlo NUDE s inscenáciou Ľúbim ťa a dávaj si pozor, ktorá získala Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma/New Drama 2019; zoskupenie Med a prach s multižánrovou inscenáciou eu.genus/dobrý rod či kultová inscenácia Majster a Margaréta zoskupenia Teatro Tatro, ktorá sa hrá v divadelnom stane. V rámci akcie sa ďalej predstavia aj produkcie určené pre mladých divákov z Bratislavského bábkového divadla a združenia Odivo či koncert prešovskej skupiny Komajota.

Akcia bola pôvodne naplánovaná už na máj, pre obmedzenia spojené so šírením ochorenia COVID-19 bolo podujatie  presunuté na september. Uskutočňuje sa v rámci Roku slovenského divadla.

Súčasťou sprievodných podujatí bude aj výstava theatre.sk, ktorá je venovaná histórii a súčasnosti slovenského divadla. Pripravil ju Divadelný ústav pri príležitosti Roku slovenského divadla a už od marca bola inštalovaná v priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave.

Viac informácií nájdete na stránkach Divadelného ústavu Zbigniewa Raszewského.

Autor článku: Převzato z: https://www.theatre.sk/

Showcase slovenského divadla vo Varšave

Zahraniční divadlo

24.09.2020

Newyorská Metropolitní opera zrušila kvůli covidu-19 celou sezónu

Slavná newyorská Metropolitní opera zrušila celou nadcházející sezónu a oznámila, že zůstane uzavřená až do září příštího roku, informuje agentura Reuters. Vedení opery se podle zveřejněného prohlášení rozhodlo, že se nevrátí k původní aktivitě, dokud bude představovat nebezpečí koronavirus. Opera se sálem pro 3.800 diváků obvykle za sezónu uvede 200 představení a ročně do ní zavítá téměř 800.000 lidí.

21.09.2020

Světoznámý tanečník Sergej Polunin vystoupí v listopadu v Praze

Dopřejte si privilegium přímo z tanečního parketu sledovat mistrovské vystoupení  Sergeje Polunina ve čtyřicetiminutovém sólu, inspirovaném legendárním tanečníkem a choreografem Václavem Nižinským. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zblízka obdivovat Poluninovu schopnost vzdorovat gravitaci, hypnotizovat publikum prostřednictvím brilantního umění, fenomenální techniky a ve spojení s unikátní jevištní prezentací.

13.09.2020

Podpůrná vyjádření JAMU a AMU k situaci na Univerzitě divadelních a filmových umění v Budapešti

Na základě zákona přijatého vládou Viktora Orbána došlo k transformaci prestižní Univerzity divadelních a filmových studií z veřejné instituce na soukromou nadaci. Tento krok je kritizován z důvodu narušení akademických svobod a autonomie univerzity a upřednostnění zájmů osob navázaných na vládnoucí politickou stranu. Podobný postup byl ze strany vlády aplikován i na jiných maďarských univerzitách.