30.08.2020 18:48

Shrnutí úspěšných letních projektů Moravského divadla Olomouc

Muzikálové představení Starci na chmelu uzavřelo včera večer ve Velké Bystřici letní putování souborů Moravského divadla po open- air scénách. V rámci projektů Kočování po Olomouckém Kraji a Moravské divadelní léto zavítali umělci Moravského divadla do Hanušovic, Tovačova či Brodku u Prostějova. Během dvou měsíců odehráli devět představení, na která celkem zavítalo přes 3600 diváků!

„Ač se to ještě začátkem května zdálo velice nepravděpodobné, tak se nám nakonec povedlo před začátkem prázdnin odehrát i velká představení. Ještě příjemnějším překvapením pak byl zájem diváků, který nás nesmírně těší a vážíme si ho. Celé kočování pro nás začalo o to slavnostněji, jelikož před prvním velkým představením v Hanušovicích jsme stihli ještě odehrát speciální charitativní koncert v Uničově pro povodněmi postižený Šumvald,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Před začátkem letních prázdnin se soubor činohry představil v areálu hanušovického pivovaru, kde v pátek 26. června zažila stylovou open-air premiéru adaptace novely Bohumila Hrabala Postřižiny. „Postřižiny do pivovaru zkrátka patří a my jsme moc rádi, že nám hanušovická Holba půjčila svůj nádherný areál a troufla si uspořádat tuhle nadmíru podařenou akci. Bylo beznadějně vyprodáno a mohu bez nadsázky říct, že se jednalo o jednu z nejpovedenějších repríz. Všichni věříme, že se v Hanušovicích opět potkáme, a to třeba při Starcích na chmelu, kteří by se pod pivovarnickým komínem také krásně vyjímali,“ uvedl umělecký šéf činohry Roman Vencl, který v Postřižinách hraje kadeřníka Boďu. Na jeviště se znovu vrátil 6. srpna, kdy spolu s Michaelou Doleželovou, Vendulou Novákovou a Janem Ťoupalíkem bavil šternberské publikum v komedii Když se zhasne. „Do Šternberka jsme se s tímto populárním titulem vrátili po několika letech, tentokrát jsme poprvé hráli na nádvoří augustiniánského kláštera. Bylo to pro nás první představení po zkrácených divadelních prázdninách a chtěl bych moc poděkovat divákům, že nás v tom nenechali a přišli se s námi pobavit a zasmát. I tady bylo plno, prostor kláštera je famózní a pro nás všechny to byl nádherný večer,“ shrnul Vencl.

Z divácké přízně se v létě mohl těšit také soubor opery a operety. O muzikál Noc na Karlštejně je i po osmi letech od premiéry neutuchající zájem, o čemž svědčí vyprodaná představení v areálu zámku Brodek u Prostějova (13. srpna) a v amfiteátru Korunní pevnůstky v Olomouci (21. srpna). „Velká návštěvnost potvrdila zájem lidí o kulturní akce. Byl jsem velmi rád, že nám také krásně vyšlo počasí, takže se spojilo několik pozitivních aspektů, které vyústily ve dva úspěšné večery. Děkuji našemu souboru za nadšení a humor, s jakým obě představení odehrál. Atmosféra byla krásná, takže si to všichni skvěle užili,“ popsal umělecký šéf souboru Miloslav Oswald.

Skvělý byl také start čtvrtého ročníku festivalu Moravské divadelní léto. Sluha dvou pánů vyprodal ve čtvrtek 20 srpna areál zámku v Tovačově, totéž se mu povedlo o dva dny později na Korunní pevnůstce v Olomouci. „Když si uvědomím, že Sluhu dvou pánů vidělo během těch dvou představení na jedenáct set diváků, tak je to pro nás obrovská pocta a úžasný impuls do začínající sezony. Tohle představení má už přes sto dvacet repríz a máloco nás vyvede z míry tak, jako se to povedlo neskutečnému publiku v Tovačově. Na tamní zámek jsme se těšili, ale ani ve snu by nás nenapadlo, že to pro nás bude takový zážitek,“ shrnul Vencl. Zájem byl i o další festivalová představení – po dvou letech se na Korunní pevnůstku vrátil Cyrano z Bergeracu a po Hanušovicích se open-air uvedení Postřižin dočkali na konci srpna také olomoučtí. Kde loňská přehlídka začala, tam letošní skončila – v amfiteátru ve Velké Bystřici. O parádní tečku se postarali Starci na chmelu. Projekt Kočování po Olomouckém kraji a festival Moravské divadelní léto nabídl devět představení s celkovou návštěvností přes 3600 diváků. „Už nyní začínáme chystat program na příští rok. Vedle dalšího ročníku festivalu chceme pokračovat i v kočování, už jen kvůli skvělým ohlasům z krajských měst,“ sdělil ředitel Gerneš.

http://www.mdol.cz/

Autor článku: David Kresta