10.10.2012 08:41

Simona Stašová a Svatopluk Skopal v hlavních rolích slavné italské tragikomedie

Premiéru slavné hry Eduarda De Filippo Filumena Marturano se Simonou Stašovou a Svatoplukem Skopalem v hlavních rolích v režii Zdeňka Kaloče uvede v neděli 25. listopadu 2012 Divadlo ABC ve spolupráci s Agenturou Harlekýn. V divadle ABC se budou konat i další pražské reprízy. 

Komedie patří k tomu nejlepšímu z italské tvorby. Filmovou adaptaci s názvem Manželství po italsku natočil v roce 1964 slavný italský režisér Vittorio De Sica a do hlavních rolí obsadil Sophii Lorenovou a Marcella Mastroianniho. V ideálně namíchaném dění se střídají humorné scény s dramatickými. Co všechno musí podstoupit prostá žena,aby dostala k oltáři zhýralého boháče a pro své syny zabezpečila rodinu. Vždyť děti jsou přece děti.
Domenico Soriano je úspěšný obchodník a též neodolatelný ctitel ženských půvabů. Mladičkou Filumenu Marturano potkal v jednom neapolském nevěstinci uprostřed druhé světové války. Pak se jejich cesty nakrátko rozešly, aby se však po válce náhodou potkali znovu a tehdy se zrodil vztah, který vydržel 22 let. Filumena se stala jeho milenkou a v době, kdy byl Domenico na cestách, dokonce vedla jeho obchody. A po všech těch letech si jednoho dne ten starý kocour přijde, že se ožení s nějakou mladou holkou! To tedy Filumena nemůže nechat jen tak!

V dalších rolích se představí Jaroslava Pokorná, Čestmír Gebouský, Libor Hruška nebo Zdeněk Hruška, Radka Filásková, František Skopal, Karel Heřmánek ml. nebo Jan Ťoupalík,
Petr Srna nebo Michal Čeliš, Petr Vančura nebo Václav Legner.
Autorem překladu je Oldřich Kautský, úpravy Zdeněk Kaloč, kostýmy a scénu navrhla Kateřina Baranowská, hudbu složil Petr Mandel, pohybová spolupráce Petr Pachl, prudukce Jana Hanzlíčková Agentura Harlekýn s.r.o.

Na roli Filumeny Marturano si počkala Simona Stašová plných šestatřicet let.

 „Filumenu Marturano mi prorokoval překladatel z italštiny pan Oldřich Kautský. Potkali jsme se v DISKu, to mi bylo jednadvacet let a končila jsem DAMU. Pan Kautský se na mě po mém absolventském představení zadíval a povídá: "Tak za pětadvacet, třicet let si zahrajete Filumenu Marturano, kterou jsem překládal, pamatujte si to!" Pamatovala jsem si to a moc mu tam nahoru děkuju. Počkala jsem si celých třicet šest let a dnes máme před sebou premiéru v divadle ABC.Ve Filumeně se prolíná komedie s dramatem a to je to, co mě na divadle a vlastně i na životě baví. Smích přes slzy. Jsou tam kouzelné situace, hluboká dojetí i srandy kopec, tak jak to má na jevišti i v životě být," říká Simona Stašová o slavné hře.

Ve hře Filumena Marturano se režisér Zdeněk Kaloč a Simona Stašová v krátké době setkávájí už po třetí. V divadle ABC pracovali na monodramatu Willy Russella Shirley Valentine  a pro agenturu Harlekýn vytvořili tragikomedii Neila Simona Poslední ze žhavých milenců společně s Petrem Nárožným. 

www.harlekyn.cz

Autor článku: Mgr. Jana Hanzlíčková

Simona Stašová a Svatopluk Skopal v hlavních rolích slavné italské tragikomedie