02.11.2005 00:00

Skladatel Vladimír Franz vydal svou divadelní hudbu na CD

PRAHA 2. listopadu (ČTK) - Hudbu, jejíž převážnou část napsal skladatel a výtvarník Vladimír Franz pro inscenaci Hamlet Klicperova divadla v Hradci Králové, za niž v roce 2001 získal Cenu Alfréda Radoka, obsahuje album vydavatelství Guerilla Records. CD nazvané Ha-Hamlet!!! shakespearovská svita s podtitulem Ukřižování Hamleta ve 28 obrazech autor představil v pražské Galerii Louvre. S taneční variací vystoupili členové skupiny Duwadance.

Zástupci vydavatelství o nahrávce hovoří jako o pestré koláži gotického umělce a zřejmě i mimozemšťana Vladimíra Franze. Obal ve stylu komiksu odlehčuje tíhu zaznamenané hudby, postmoderní ironickou shakespearovskou svitu o tragických věcech s komickým podtextem.

Vladimír Franz (1959), nekonformní tvůrce proslulý rovněž tetováním po celém těle, je v hudební sféře znám především jako autor scénické hudby k více než stovce divadelních inscenací. Vystudoval práva, soukromě malbu u Karla Součka a Andreje Bělocvětova a skladbu u Vladimíra Sommera. Své aktivity dělí rovnoměrně mezi hudbu, divadlo a výtvarné umění. Uspořádal přes čtyři desítky samostatných výstav. Jako profesor na Akademii múzických umění vede kabinet scénické hudby.

Pro Národní divadlo v Praze vytvořil Vladimír Franz scénické kompozice Pašije, Bloudění, Maryša a Markéta Lazarová. Spolupracoval i s Divadlem Semafor, které uvedlo zpěvohru Pokušení sv. Antonína právě s jeho hudbou. Pro českou první scénu píše operu Válka s mloky podle románu Karla Čapka. Datum premiéry ještě nebylo stanoveno.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK