28.12.2020 09:03

Školní divadla potřebují zkoušet, divadelníci žádají výjimku

Divadelníci otevřeným dopisem požádali vládu, aby i v pátém stupni protiepidemického systému umožnila školním divadlům zkoušky a streamování. Volají po výjimce, která by scény JAMU, DAMU a dalších uměleckých škol postavila naroveň profesionálním divadlům, kde i v pátém stupni zkoušet lze. Hlavním argumentem je totožná provozní struktura a nepříznivý dopad vládního opatření na profesní uplatnění absolventů, napsal dnes ČTK dramaturg Libor Brzobohatý.

Autorem otevřeného dopisu je režisér Adam Steinbauer, který jej před Vánocemi zaslal na e-mailové adresy ministrů školství, zdravotnictví a kultury. Zároveň jej zveřejnil na facebooku. Podpisů je nyní kolem šesti stovek.

Vysoké školy včetně škol uměleckých jsou v gesci ministerstva školství. Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová dnes ČTK řekla, že koncem týdne se budou upřesňovat opatření vyplývající z protiepidemického systému PES pro různé oblasti, a je tedy možné žádat o výjimku pro školní divadla, tak jak ji mají divadla profesionální. Ta mohou i v pátém stupni systému zkoušet a streamovat. Takový návrh ale musí předložit ministerstvo školství. Pokud ho předloží, jsme připraveni ho podpořit; v tomto smyslu jsme již minulý týden odpověděli jednomu ze signatářů dopisu, doplnila. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje.

Steinbauer upozornil na to, že absolventský ročník na divadelní škole má specifickou funkci. Herci jsou už v podstatě „vyučení" a mají nazkoušet čtyř až pět inscenací. Výkony jim otevírají cestu k budoucímu angažmá.

„V současné době je jedinou možností prezentace absolventů dozkoušení a streamování (či pořízení záznamů) jednotlivých inscenací. Nemožnost zkoušet a streamovat znamená vyřazení těchto studentů ze systému - jejich šance získat práci v oboru jsou za takových podmínek takřka nulové," uvedl Steinbauer v dopise. Nejde jen o herce, ale také absolventy režie, dramaturgie, jevištní techniky, scénografie, produkce a dalších oborů.

Iniciativa vzešla od profesionálních režisérů a dramaturgů, kteří v sezoně 2020/2021 hostují na scénách Divadelní fakulty JAMU, tedy ve Studiu Marta a Divadle na Orlí. Vedle Brzobohatého a Steinbauera šlo ještě o Janku Ryšánek Schmiedtovou a Terezu Říhovou. Podpořili je také pedagogové JAMU, desítky studentů uměleckých škol i divadelní profesionálové, třeba ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal.

Signatáři nechtějí podceňovat rizika koronavirové pandemie, jen žádají o výjimku z protiepidemického opatření, díky které by školní divadla mohla za dodržení hygienických podmínek zkoušet podobně jako ta profesionální.

Autor článku: ČTK: tmd, hrm, hj, foto: Divadlo DISK