10.08.2018 15:06

Skupina slovenských umělců vyzvala k odvolání ministryně kultury SR

Skupina slovenských umělců vyzvala premiéra Petera Pellegriniho k odvolání ministryně kultury Ľubice Laššákové kvůli její údajné nekompetentnosti, neznalosti problematiky resortu a svévolnosti. Reagovali tak na náhlé rozhodnutí Laššákové odvolat generálního ředitele Slovenského národního divadla (SND) Mariána Chudovského, píší dnes slovenská média.

Ministryně Chudovského odvolala 1. srpna. Jako hlavní důvody uvedlo ministerstvo dlouhodobé a prohlubující se finanční ztráty, neefektivní nakládání s veřejnými finančními prostředky a neřešení problémů vlastních zaměstnanců.

Umělci ve svém prohlášení upozorňují, že za Chudovského působení uvedlo divadlo desítky mimořádně úspěšných inscenací; přesvědčeni jsou také o jeho výjimečném přínosu pro slovenskou kulturu.

"O to více nás při jeho odvolání rozhořčila neochota paní Laššákové vést dialog a vynucování si autority politickou silou. Považujeme za nehorázné, že nejvyšší resortní úřednice nařídí v divadle audit a ještě před jeho ukončením odvolá generálního ředitele SND s tím, že vedení SND nakládalo s veřejnými prostředky nehospodárně," uvádějí umělci v prohlášení.

Podle 18 signatářů prohlášení je důvodem odvolání Chudovského snaha zbavovat se ve slovenské kultuře lidí, kteří si dokázali udržet politickou a společenskou autonomii institucí, které řídí.

Mezi signatáři prohlášení jsou ředitelé několika slovenských divadel, bývalý ředitel Národního divadla v Praze a v Brně a předseda Uměleckých nauk SND Daniel Dvořák, vysokoškolský pedagog Juraj Stern či básník a překladatel Ján Štrasser.

Autor článku: ČTK: nes, spr; foto: web SND

Skupina slovenských umělců vyzvala k odvolání ministryně kultury SR