06.03.2006 00:00

Skupovy Strakonice nabídnou divadelní hry pro děti i dospělé

Strakonice 6. března (ČTK) - Pohádky pro děti i netradiční představení pro dospělé nabídne letošní 41. ročník loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice. Divákům se během třídenního festivalu, který začíná 30. března, představí s 12 hrami devět amatérských a profesionálních souborů. Vítězové postoupí na celostátní Loutkářskou Chrudim, řekla ČTK ředitelka pořádajícího Městského kulturního střediska ve Strakonicích Eva Dresslerová.

"Soutěžní části přehlídky se zúčastní pět souborů, včetně domácí Radosti," uvedla ředitelka. Festival podle ní není jen o hraní, ale je i místem setkání loutkářů, které přispívá k výměně zkušeností. "Pro amatérské divadelníky je rovněž inspirací pro další práci," dodala.

Dřevěné postavičky zavedou návštěvníky do klasických i méně známých pohádek. V první den přehlídky sehrají členové Divadla Alfa pohádku O chlapci, který lidem vrátil slunce. Slavnostní zahájení obstará v 19:30 Teátr Víti Marčíka, označovaný jako "potulné divadlo několika přátel", s hrou Robinson Crusoe. V dalších dvou dnech potěší nejmenší publikum dřevěné postavičky z pohádek Šípková Růženka, Děd Vševěd či Čarovná podkova. Představí se s nimi například loutkáři z Rokycan, Českých Budějovic, Třeboně a Hořic. Chybět nebudou ani domácí loutkoherci ze souboru Radost Strakonice. Přehlídku doprovodí i prodejní výstava loutek.

Loňský jubilejní ročník "Skupovek" přilákal na 1500 lidí, letos organizátoři očekávají podobnou návštěvnost.

Skupovy Strakonice jsou jednou z nejstarších přehlídek v Česku. U zrodu festivalu stál domácí loutkářský soubor Radost, o jehož existenci se zasloužil rod strakonických divadelníků Křešničkových. Autor světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka Josef Skupa se narodil ve Strakonicích v roce 1892.

bej snm

Autor článku: ČTK