30.01.2020 11:23

Slavná detektivka Agathy Christie poprvé na libereckém jevišti

První činoherní premiérou DFXŠ v novém roce bude divadelní adaptace jedné z nejslavnějších detektivek Agathy Christie Vražda v Orient expresu, kterou nově zdramatizoval známý britský divadelní autor Ken Ludwig. Knižní předloha patří mezi nejslavnější detektivní romány všech dob. V Anglii byla vydána poprvé 1. ledna 1934 a česky začal příběh vycházet na pokračování 10. července 1935 v Lidových novinách. Autorka zde vystavěla jednu z nejoriginálnějších zápletek, která je postavená na záhadě zamčeného pokoje (v tomto případě kupé) a je podpořena jedinečnou atmosférou luxusního vlaku putujícího Evropou a velkým počtem různorodých podezřelých.

Ačkoliv je děj notoricky známý, čtenáři se k této knize, a také k filmovým či televizním adaptacím, stále rádi vracejí, neboť se jedná o jeden z nejslavnějších literárních detektivních příběhů všech dob. Odehrává se ve třicátých letech minulého století, a jak již název napovídá, ve vlakové soupravě dojde k vraždě, jejíž obětí je americký milionář. Slavný detektiv Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi cestujícími, musí vynaložit veškerý svůj důvtip a genialitu, aby odhalil pachatele. Má k tomu naštěstí dostatek času, protože vlak uvízl ve sněhové kalamitě kdesi v jugoslávském vnitrozemí a cestujícím nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. Podezřelí jsou v podstatě všichni, kdo se ve vlaku pohybují - každý cestující má svou záhadnou minulost, své tajemství a … dále už raději nebude nic prozrazovat, abychom vám dali možnost pořádně si celou detektivku užít v našem divadle.

Autor dramatizace Ken Ludwig patří k nejhranějším současným autorům a jeho doménou jsou zejména komedie (Shakespeare v Hollywoodu, Tenor na roztrhání a řada dalších). V  adaptaci Vraždy v Orient expresu uchoval hlavní dějovou linii bez větších změn,  snížil však počet hlavních postav, čímž výrazně usnadnil práci inscenátorům i publiku. Dialogy plynou svižně a jsou plné humoru, přesto však nevybočují z dobového kontextu první poloviny 20. století ani z dobře známého autorského stylu Agathy Christie.

Režisérka inscenace Kateřina Dušková nám o svém vztahu k nové inscenaci prozradila následující: „Od dětství milovala staré anglické detektivky, zejména mi imponoval lord Peter Wimsey - hrdina příběhů Dorothy L. Sayersové. Bohužel knih, kde tento detektiv vystupuje, není až tolik, takže jsem si musela hledat nového hrdinu, a tím se stal právě Hercule Poirot. Vždy jsem toužila po tom režírovat detektivku, ale bohužel se mi to dosud nepovedlo. Dokonce jsem si chtěla udělat vlastní dramatizaci právě Vraždy v Orient expresu, ale byl tam problém s autorskými právy. Proto jsem doslova zajásala, když jsem dostala nabídku připravit tuto inscenaci v Liberci.“

A na koho se můžete v nové inscenaci těšit? Z dámské části souboru se představí Markéta Tallerová, Štěpánka Prýmková, Karolína Baranová, Barbora Bezáková a je zde i jedno překvapení - po letech se na jeviště DFXŠ vrátí jako host paní Milena Šajdková. Pokud jde o pánskou šatnu, pak v inscenaci uvidíte Ladislava Duška, Martina Stránského, Přemysla Houšku, Tomáše Váhalu, Jana Jedlinského, Petra Hanáka a v neposlední řadě také Zdeňka Kupku, který se představí v roli slavného detektiva Hercula Poirota. Režii má na starosti Kateřina Dušková, kterou liberečtí diváci již velmi dobře znají díky inscenacím Králova řeč a Mnoho povyku pro nic. Scénu připravil Pavel Kocych a kostýmy Kristina Matre Křížová. Premiéry proběhnou 31. ledna a 2. února 2020 v 19:00 v Šaldově divadle.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jakub Kabeš

Slavná detektivka Agathy Christie poprvé na libereckém jevišti

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.