18.12.2019 12:23

Slavnostní otevření Státní opery předznamenal unikátní flashmob na Hlavním nádraží

Flashmobem na Hlavním nádraží Národní divadlo veřejně odstartovalo přípravy na slavnostní otevření Státní opery. V pátek 13. prosince proběhla na největším pražském nádraží nezvyklá akce se sólisty Opery Národního divadla a Státní opery.

Roman Janál, František Zahradníček, Josef Moravec, Pavel Švingr, Kateřina Jalovcová, Michaela Zajmi a Jana Horáková - Levicová se neobvykle sešli v brzkých ranních hodinách v nádražním vestibulu. Nečekala je však žádná společná cesta, ale unikátní vystoupení pro cestující čekající na spoj či náhodné kolemjdoucí. Sólisté v civilních a pracovních kostýmech vystoupili v krátkém koktejlu světoznámých árií za doprovodu piana. Videonahrávky od kolemjdoucích se šíří sociálními sítěmi. (Videoreportáž z flashmob: https://youtu.be/P-qV7gHh-rI)

Státní opera se po tříleté generální rekonstrukci znovu otevře veřejnosti v neděli 5. ledna 2020 operním galavečerem v režii Alice Nellis, který provede nejslavnějšími kapitolami její pozoruhodné historie. Koncert bude přenášet v přímém přenosu Česká televize a prostřednictvím kanálu ARTE i prestižní televizní společnosti ZDF.

Další předzvěstí slavnostní, mimořádně očekávané události bude unikátní audiovizuální show na přední fasádě budovy divadla, která se spustí na Silvestra – 31. prosince 2019 a bude k vidění až do 5. ledna 2020.

Speciální videomapping (stejně jako flashmob na nádraží) iniciovali společně Národní divadlo a Raiffeisenbank, a. s., generální partner ND.

Realizátorem videomappingu je umělecká skupina 3dsense, která využije specifického umístění divadelní budovy na rušné magistrále. Projíždějící vozidla se stanou komponenty vzniklého generativního videomappingu. „To, co uvidíme a uslyšíme, bude generováno námi samotnými, našimi vozidly. Automobily projíždějící magistrálou před budovou Státní opery svým pohybem generují na fasádu budovy unikátní videoprojekce, světelnou show a hudební dílo v reálném čase. Pozice, velikost a rychlost jednotlivých automobilů bude rozpoznávána z kamery umístěné na budově Státní opery. Data budou online zpracována a použita ke generování hudební skladby a vizuálním efektům,"vysvětluje Jan Hrdlička z 3dsense. Aktivita bude také streamována na web www.statniopera.cz. Přenos videomappingu bude možné v neděli 5. ledna sledovat i na velkoplošné obrazovce vedle Národního muzea.

Podrobnosti průběhu generální rekonstrukce včetně fotogalerie a videoreportáží lze vyhledat na www.statnioperavrekonstrukci.cz

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/