14.04.2022 13:20

Slezské divadlo Opava by mělo zůstat dvousouborové

Slezské divadlo Opava by mělo zůstat dvousouborové. Na zachování opery i činohry se vedení města shodlo s novým ředitelem Alešem Kománkem, který ve funkci počátkem roku nahradil Ilju Racka. Nový ředitel ale musí optimalizovat hospodaření této kulturní instituce, najít v rozpočtu úspory a divadlo více otevřít veřejnosti. Kománek to dnes řekl novinářům. Podle něj se mu už podařilo najít možnosti, jak uspořit zhruba 3,5 milionu korun. Jde o peníze, které divadlo platí různým dodavatelům na základě smluv pro divadlo nevýhodných. V některých případech to podle Kománka hraničí s úmyslným tunelováním.

„Narazili jsme na určitou neefektivnost v hospodaření. V některých případech se upřednostňují individuální zájmy zaměstnanců před zájmem veřejným a zájmem divadla. Tady vidíme prostor pro nemalé úspory," řekl ředitel s tím, že případné úspory se pohybují v milionech korun za rok. Především jde podle něj o nevýhodné smlouvy uzavřené s některými dodavateli. Vedení divadla proto chce s dodavateli o smlouvách jednat, aby byly výhodné pro divadlo. „Když se nedohodneme, budeme hledat jiného dodavatele," uvedl Kománek.

Zda šlo o úmyslné poškození zájmů divadla, ředitel nechce spekulovat. „Přesně nevíme, zda šlo o lajdáctví či tunelování. Možné je jedno i druhé. Snažím se to vidět spíš na tu nedbalost, někdy je to ale těžké. Takže si nemyslím, že to byla vždy jen nedbalost," řekl. Podle něj není vyloučeno, že se divadlo v této souvislosti obrátí na policii, aby se zjistilo, zda nebyl spáchán trestný čin. „Budeme zvažovat i takové kroky. Snažíme se nyní věci identifikovat. Čas běží a peníze nám unikají z rozpočtu," řekl Kománek.

Podle něj ale panuje shoda s vedením města na tom, aby divadlo zůstalo dvousouborové. To i přesto, že ekonomická analýza, kterou si město nechalo udělat, navrhovala radikální škrt v podobě zrušení jednoho souboru. To ale nyní nehrozí. Magistrát podle Kománka podporuje jeho vizi řízené změny hospodaření, změny struktury koncepce divadla. Současný model hospodaření ale považuje za neefektivní. „Chceme se pokusit zachránit dvousouborové divadlo," řekl.

Změny se dotknou dramaturgie. Počet připravovaných premiér bude stejný jako v minulosti. Tedy pět pro každý soubor. Rozsah by měl být ale pestřejší. Činoherní soubor by měl začít připravovat i komornější inscenace a využít pro ně prostor Klubu Art, kde by měla vzniknout alternativní scéna. Opera se pak má věnovat více i muzikálu či operetě, připravit i jedno baletní představení.

Šetřit chce divadlo i na umělcích. Více bude využívat kmenové zaměstnance, ubude hostujících sólistů a herců. V plánu je nastudování i dvou pohádek pro děti. Divadlo by se mělo více zaměřit na zájezdová představení. Podle ředitele se připravují i koncerty, a to nejen v divadle, ale i jiných prostorách v Opavě. Plánuje se i obnovení dětského operního studia či baletní školičky.

Letos divadlo, které zaměstnává 180 lidí, z městské pokladny získalo dotaci 75 milionů korun. V posledních letech výše této podpory klesá. Loni město dotovalo chod divadla 80 miliony, v dřívějších letech to bylo i přes 90 milionů. Nový ředitel má hospodaření stabilizovat podle neoficiální dohody do konce září. „To chceme mít vyřešené zásadní kroky. Chceme vědět čeho a v jaké výši by se úspory měly týkat," řekl s tím, že propouštění se nepřipravuje.

Vyšší příjmy chce ředitel získat i zvýšením návštěvnosti. Před pandemií tvořily příjmy ze vstupného 11 až 13 procent z celkového rozpočtu instituce". „Chceme se dostat na 17 až 20 procent. To budu považovat za úspěch," řekl. Jít cestou pouze komerčně úspěšných titulů ale nechce. „Musíme pěstovat umělecké žánry," uvedl.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš