02.12.2021 11:49

Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Josepha Haydna Stvoření světa

Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Josepha Haydna Stvoření světa. Program uvede jako součást mezinárodního projektu Let´s Sing Oratorium Music! Režie se ujal ředitel divadla Ilja Racek, dirigovat budou Oliver Dohnányi nebo Fabrizio da Ros. Premiéra se uskuteční 5. prosince. ČTK to dnes řekla pracovnice divadla Barbora Golatová.

„Hlavním rysem projektu Let's Sing Oratorio Music! je aktivní účast publika. Děti a mládež se zapojují během představení zpívaje sborové části oratoria doprovázeni orchestrem a sborem divadla," uvedla.

Sólové role ztvárnili vítězové pěvecké soutěže duchovní hudby Concorso Internaziobale Musica Sacra 2020 Karolína Janů, Joseph Dahdah, Ignác Novotný, Jan Kukal a další. Spoluúčinkuje orchestr a sbor Slezského divadla Opava. Vystupují i tři sbory ze základních škol v Ostravě, Opavě a z Hukvald.

Haydnovo oratorium Stvoření světa se člení do sedmi dnů a tří částí, v nichž nejdříve z chaosu povstává světlo, nebe a země, moře a hory a vše další, až nakonec Adam s Evou. Boží dílo komentují a chvalozpěvy oslavují tři archandělé Gabriel (soprán), Uriel (tenor) a Raphael (bass).

„V poslední části se k nim přidávají Adam a Eva a společně velebí zázrak stvoření. Haydnova hudba slohově přísná i naivní dokáže sugestivně evokovat počáteční chaos i prudké bouře, ohnivé blesky a burácení hromu, lehounké sněhové vločky i zurčící potok a svou vytříbeností řadí toto oratorium mezi jeho vrcholné práce," řekla.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, jw, foto: Jan Polák