02.12.2021 11:49

Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Josepha Haydna Stvoření světa

Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Josepha Haydna Stvoření světa. Program uvede jako součást mezinárodního projektu Let´s Sing Oratorium Music! Režie se ujal ředitel divadla Ilja Racek, dirigovat budou Oliver Dohnányi nebo Fabrizio da Ros. Premiéra se uskuteční 5. prosince. ČTK to dnes řekla pracovnice divadla Barbora Golatová.

„Hlavním rysem projektu Let's Sing Oratorio Music! je aktivní účast publika. Děti a mládež se zapojují během představení zpívaje sborové části oratoria doprovázeni orchestrem a sborem divadla," uvedla.

Sólové role ztvárnili vítězové pěvecké soutěže duchovní hudby Concorso Internaziobale Musica Sacra 2020 Karolína Janů, Joseph Dahdah, Ignác Novotný, Jan Kukal a další. Spoluúčinkuje orchestr a sbor Slezského divadla Opava. Vystupují i tři sbory ze základních škol v Ostravě, Opavě a z Hukvald.

Haydnovo oratorium Stvoření světa se člení do sedmi dnů a tří částí, v nichž nejdříve z chaosu povstává světlo, nebe a země, moře a hory a vše další, až nakonec Adam s Evou. Boží dílo komentují a chvalozpěvy oslavují tři archandělé Gabriel (soprán), Uriel (tenor) a Raphael (bass).

„V poslední části se k nim přidávají Adam a Eva a společně velebí zázrak stvoření. Haydnova hudba slohově přísná i naivní dokáže sugestivně evokovat počáteční chaos i prudké bouře, ohnivé blesky a burácení hromu, lehounké sněhové vločky i zurčící potok a svou vytříbeností řadí toto oratorium mezi jeho vrcholné práce," řekla.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, jw, foto: Jan Polák

Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Josepha Haydna Stvoření světa

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.