13.02.2023 11:19

Slezské divadlo Opava uvede operetu Země úsměvů rakouského skladatele Franze Lehára

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru nejslavnější operety rakouského skladatele Franze Lehára Země úsměvů. Inscenaci v režii Dagmar Hlubkové a pod vedením dirigenta Karola Kevického diváci poprvé uvidí v neděli 19. února. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Barbora Šenfeldová.

„Samotný Franz Lehár o svém díle napsal, že je to to nejlepší, co kdy vytvořil. Je zde zachycena veškerá vášeň a dramatičnost až v nebývale velké míře, jak se v žádné jeho jiné operetě neobjevuje," podotkla mluvčí.

Hlubková uvedla, že opereta nabízí velkou dávku dramatičnosti. „A i z tohoto důvodu se taková inscenace velmi dobře dělá, protože je o čem hrát. Pro režiséra je to nádherná práce, když je dána do hudebního zpracování až magická linka jednotlivých postav a jejich velký dramatický vývoj," řekla.

Samotný příběh podle ní popisuje lásku Evropanky a čínského prince. Jejich vztah nemůže překonat rozdíly ve výchově, etice a celkový pohled na život.

„Věřím, že Opava uvidí něco, co bude opravdu veliké. Budeme stát před dvěma zlatými lvy ze Zakázaného města, uvidíme obrovský čínský pavilon a osmimetrového draka se zlatými šupinami, který bude 'lítat' s pomocí dětí, které ho vedou. A do toho přijde čínský balet s autentickými maskami," uvedla režisérka.

V roli Ferdinanda von Lichtenfels se objeví Evžen Trupar, roli jeho dcery Lízy ztvární Tereza Kavecká či v alternaci Lucie Kašpárková. Martin Štolba popřípadě Roman Harok se objeví jako Gustav von Pottstein, Ivana Lebedová či Ludmila Štědrá coby Hermína. Samotného prince zazpívá Juraj Nociar v alteraci s Jakubem Rouskem. Sólisty opery doplní orchestr, sbor a balet Slezského divadla a děti z Operně-muzikálového studia Terezy Kavecké.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: dvc, rdo