07.02.2020 14:27

Slezské divadlo v Opavě nakonec nebude kvůli úsporám propouštět operní sólisty

Slezské divadlo v Opavě nakonec nebude kvůli nutným úsporám propouštět operní sólisty. Peníze na jejich mzdy přislíbil Moravskoslezský kraj i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr i náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo (KDU-ČSL) to dnes ČTK potvrdili při návštěvě Opavy. Ředitel divadla Ilja Racek v té souvislosti ČTK řekl, že všechny propuštěné sólisty divadlo vezme zpět.

Šest operních sólistů mělo divadlo propustit a následně je najímat na konkrétní role. Důvodem tohoto kroku, který počátkem února schválili radní, byly nutné úspory na mzdách. Stát totiž nařídil výrazné zvýšení platů v kulturní sféře a město na jejich dorovnání peníze nemělo. V případě opavského divadla se náklady na mzdy meziročně zvýšily zhruba o devět milionů korun. Město je zřizovatelem divadla a letos provoz dotuje částkou 94 milionů korun.

„Divadlo je pro nás klíčovou institucí. Na druhou stranu státem nařízené navýšení platů je tak zásadní položkou, že si 100 milionů korun ročně z rozpočtu města nemůžeme dovolit," řekl primátor Tomáš Navrátil (ANO). Město podle něj chce, aby se na provozu divadla ještě významněji než dosud podílely kraj i stát.

Dnes to v Opavě obě složky potvrdily. „Divadlo požádá o mimořádnou dotaci na zachování opery. Předložíme to na červnovém zasedání zastupitelstva," řekl novinářům Curylo. Zaorálek přislíbil, že zajistí zvýšení pravidelného příspěvku z ministerstva pro divadlo z 6,6 milionu korun na sedm milionů. „Během roku se pak budu snažit najít další peníze. Věřím, že je najdu," uvedl Zaorálek. Podle něj k Opavě opera patří a je dobře, že divadlo ji drží. „Věřím, že s podporou kraje a ministerstva najdeme prostředky, aby opavská opera mohla držet několik sólistů," řekl ministr. S Curylem se shodli na tom, že jde o mimořádné řešení a do budoucna bude potřeba najít systémové.

Racek ČTK řekl, že přísliby považuje za dostatečné a propuštěné sólisty vezme zpět. „Potřeboval jsem na ně dva miliony korun. Ty mám nyní slíbené. Není důvod někoho propouštět," řekl.

Další úspory uvnitř organizace, které radní schválili, ale zůstávají platné. Byly například sloučeny pozice šéfdirigenta a šéfa opery. Novou funkci bude zastávat Vojtěch Spurný, který nedávno vyhrál výběrové řízení na šéfa opery. Mezi další úsporná opatření patří například úspora vyplývající z neobsazených pozic kvůli dlouhodobé nemoci, mateřské a rodičovské dovolené či již ukončených pracovních poměrů.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: David Moravec, kš